W wrześniowym wydaniu czasopisma „Polonistyka” w centrum naszego zainteresowania znalazła się kultura i poprawność językowa. W wywiadzie miesiąca Michał Rusinek opowiada o manipulacji słowem, radykalizacji języka, posługiwaniu się ironią i metaforą, zaś Magdalena Goetz w rubryce „Akademia rozwoju nauczyciela – kreatywna edukacja” pisze o przenikaniu wulgaryzmów i kolokwializmów do języka dzieci i młodzieży. W tym samym dziale przybliżamy Państwu metodę peer learning, polegającą na edukacji rówieśniczej, a w sekcji „Klub poetycki” analizujemy zbiór opowiadań nagrodzonego Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej Jakuba Kornhausera pt. „Drożdżownia”.
W artykule zatytułowanym „Wulgaryzmy i inne językowe «kwiatki»” Magdalena Goetz pisze o niepokojącej tendencji, jaką jest nasilanie się problemu wulgarnego i zbyt potocznego języka u dzieci i młodzieży, obniżenie się poziomu poprawności językowej i rangi języka polskiego jako przedmiotu nauczania. „Wulgaryzmy i kolokwializmy bowiem pojawiają się w naszym języku również dlatego, że kiedy trudno nam znaleźć właściwe słowo, mogą one zastępczo wyrazić wiele znaczeń. Przykładem mogą być wulgaryzmy największego kalibru «zaje***cie”, „ku*wa”, „je*any», które mogą wyrażać zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie i emocje; do tego w różnych kontekstach. W tym kontekście możemy dać uczennicom i uczniom do zrozumienia, że osoba, która dużo przeklina, wcale nie musi być «wyluzowana», ale po prostu może mieć trudności z wysłowieniem się (a to już raczej niezbyt korzystnie wpłynie na jej wizerunek)” – wyjaśnia autorka.
„Wykorzystanie metody peer learning w kształceniu polega na pracy grupowej uczniów, w czasie której mają oni możliwość wzajemnej wymiany informacji i umiejętności, opartych na własnej analizie z pominięciem formy podręcznikowej” – pisze Aleksandra Kubala-Kulpińska w artykule zatytułowanym „Peer learning, czyli nauka przez wymianę wiedzy”. Jakie wartości kształtuje ta metoda i w jaki sposób można ją wykorzystać podczas aktywności szkolnej? Dowiedzą się tego Państwo czytając dwudzieste ósme wydanie czasopisma „Polonistyka”.
Zachęcamy Państwa do lektury wywiadu miesiąca z wybitnym polskim literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego i wieloletnim współpracownikiem Wisławy Szymborskiej. Michał Rusinek opowiada w nim o współczesnej tendencji do przypisywania słowom nowych znaczeń, zradykalizowaniu się metafor, którymi posługujemy się na co dzień i wpływie literatury na umiejętność porozumiewania się.