Agata Zakrzewska-Okrojek
Przysłowie chińskie mówi, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Nie można się z tym nie zgodzić. Bodziec obrazkowy jest szybciej i łatwiej „przyswajalny” zarówno przez uczącego się, jak i przez czytelnika. Dlaczego więc nie wykorzystać go na lekcjach języka polskiego? Zachęcam do zabawy i nauki z komiksem w roli głównej!
Nowoczesna, a przede wszystkim przyjazna i odpowiadająca na potrzeby uczniów szkoła. Każde dziecko pracuje według swoich możliwości, we własnym rytmie i na odpowiednim dla siebie poziomie. Nauczanie jest dostosowane do predyspozycji uczniów. Uwaga nauczyciela kierowana jest na poszczególnych uczniów.
Muzyka towarzyszy ludziom wszędzie. Można jej słuchać w drodze do pracy, na wakacjach i dla relaksu.
To tylko trzy przykładowe zastosowania muzyki w naszym współczesnym życiu, a pewnie takich sytuacji jest znacznie więcej.
KROK 1 Czytanie utworów literackich a omawianie elementów świata przedstawionego – jak zaangażować uczniów do wyrażania sądów na te- mat postaci i zdarzeń, jak wykorzystać multime- dia i wspólnie utrwalić wiedzę przed ważnymi egzaminami kształcąc umiejętności wypowiedzi.
KROK 2 Z praktyki nau- czyciela – jak przygotować ucznia do odnalezienia się w różnych sytuacjach komu- nikacyjnych, np. podczas stresu egzaminacyjnego.
Wiersz, liryka, interpretacja i analiza tekstu, środki poetyckie – te słowa często (lub mniej) budzą w uczniach strach, niepokój czy grozę. Oczywiście nie można generalizować – są przecież tacy, którzy bardzo lubią czytać poezję! Tym bardziej trzeba wspierać w nich tę sympatię! Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie jest tak kolorowo? Co, jeśli na pokładzie wśród uczniów mamy bunt i niechęć? A jeszcze dodatkowo ciąży nad nami widmo egzaminu, na którym przecież tekst liryczny może się pojawić? Jak wybrnąć z tej dość niełatwej sytuacji? Finalnie naszym celem jest sytuacja win-win, czyli wygrany zarówno w osobie ucznia, jak i nauczyciela!
Przygotowując się do napisania niniejszego artykułu, szukałam w głowie praktycznych pomysłów, które można zastosować na lekcjach języka polskiego. Pierwsza myśl, która „przyszła mi do głowy”, to książki i publikacje, które „mówią” do czytelnika, wchodząc jednocześnie z nim w rozmowę. Myślę sobie, jak brzmi odpowiedź na dwa zasadnicze pytania. Pierwsze to: Czy w kanonie lektur szkolnych są pozycje, z którymi uczniowie chcieliby „rozmawiać”? A jeśli tak, to jakie i dlaczego akurat one? Drugie to: Co zrobić, aby literatura nie była tylko „sztuką dla sztuki”, ale zapraszała do dialogu? Już dziś wspólnie poszukamy odpowiedzi, które nieco ułatwią naszą pracę i sprawią, że uczniowie chętniej sięgną po książkę!
Ludzie lubią mówić o sobie – na różne tematy, w różnych okolicznościach, do różnych osób. Lubią się chwalić, dopowiadać nierzadko inny bieg wydarzeń, aby w oczach innej osoby zyskać lub lepiej wypaść. Sytuacja może być zupełnie odwrotna, kiedy ludzie są zbyt skryci, by obwieszczać światu swoje życie. Tak również bywa na co dzień. Jednak zastanówmy się, jak temat wątków biograficznych można „wpleść” w program nauczania języka polskiego?
Filmy na lekcjach? Czy to wypada? Ależ absolutnie tak! Nawet powiedziałabym, że jest to obowiązek każdego nauczyciela, wychowawcy, edukatora czy doradcy zawodowego. Film jest istotną częścią kultury i odgrywa ogromną rolę w pracy z dziećmi i młodzieżą. Paradoksem jest natomiast, że w edukacji szkolnej jest za mało czasu na wychowanie filmowe. Pamiętajmy proszę, że film to element przestrzeni audiowizualnej, przed którą nie da się dziś uciec. Tym bardziej wykorzystujmy projekcje filmowe na naszych lekcjach!
Nauczycielu, czy jesteś gotowy na siedem sprawdzonych sposobów na kreatywne i twórcze pisanie? Mam nadzieję, że tak! Teraz Twój warsztat będzie wyglądał zupełnie inaczej! Zapraszam Cię w podróż razem ze mną.