Muzyka w literaturze

Polski na czasie

Muzyka towarzyszy ludziom wszędzie. Można jej słuchać w drodze do pracy, na wakacjach i dla relaksu.
To tylko trzy przykładowe zastosowania muzyki w naszym współczesnym życiu, a pewnie takich sytuacji jest znacznie więcej. 

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje i jest dobra na wszystko. Czy faktycznie tak jest dziś? Pewnie tak! A gdyby tak zastanowić się na lekcji języka polskiego wspólnie z uczniami, czym muzyka była dla bohaterów jednej z lektur? Jaką rolę odgrywała w życiu bohaterów epopei narodowej pt. Pan Tadeusz Adama Mickiewicza? Kto grał i po co? Jak współcześnie młodzież rozumie znaczenie poloneza, który był zwieńczeniem i przypieczętowaniem ładu, jaki zapanował w Soplicowie po ostatnim zajeździe?

POLECAMY

Lekcja, którą proponuję dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej, nosi tytuł: „Muzyka dobra na wszystko? – na podstawie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza”. Dzięki spotkaniu z muzyką uczeń samodzielnie zdefiniuje swoje autorskie pojęcie muzyki oraz wypowie się na temat celowości/przyczyn słuchania/tworzenia muzyki w życiu ludzkim. Uczeń zmierzy się także z interpretacją uniwersalnych cytatów na temat muzyki. Młody czytelnik poda swoje skojarzenia lub słowa kluczowe z lekturą, bohaterami, elementami świata przedstawionego, które są związane z muzyką. Co najważniejsze, uczeń po dokładnej i wnikliwej analizie konkretnych fragmentów lektury określi, kogo muzyka dotyczy, kto się nią zajmuje, oraz wyjaśni, czym ona jest dla bohaterów i jaką rolę pełni w ich życiu. Uczeń także w cyklu lekcji nabierze umiejętności, aby samodzielnie wskazać i om...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI