Autor: Irmina Żarska

Twórczyni, opiekunka i wykładowczyni kierunku innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem w Ateneum – Akademii Nauk Stosowanych w Gdańsku, koordynatorka do spraw wdrażania nowoczesnego systemu edukacji i nauczycielka języka polskiego. Swoimi pomysłami związanymi z edukacją dzieli się na stronie Irmina Żarska – Rysunkowy język polski, a także podczas wystąpień w czasie konferencji, spotkań edukacyjnych i webinarów. Za swoją działalność była nominowana do tytułu Nauczyciel Roku 2021.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Propozycja metodyczna – wyrzucane pytania

Wyrzucane pytania to nieszablonowy pomysł m.in. na pierwszą lekcję z lekturą – wstęp do analizy i interpretacji utworu. Gra składa się z 36 pytań. Do jej wykorzystania podczas lekcji potrzebna jest tylko poniższa grafika oraz dwie kostki.

Czytaj więcej

Spotkanie przeszłości z przyszłością. O kształtowaniu kompetencji kluczowych podczas lekcji języka polskiego

Lekcje języka polskiego są głęboko osadzone w przeszłości – uczniowie częściej omawiają teksty poetów zamierzchłych epok niż współczesnych autorów, a i najnowszym zagadnieniom językowym poświęca się mniej czasu niż tym, które wiążą się z rozwojem historycznym polszczyzny. Nie oznacza to jednak, że stosowane przez nauczycieli metody pracy również powinny być ściślej związane z przeszłością niż z teraźniejszością. Co więcej, mogą one wychodzić naprzeciw przyszłości, kształtować kompetencje, które warunkują samorealizację, umiejętność uczenia się czy szansę na zatrudnienie. Coraz więcej pisze się o tym, że nie wiemy, do jakiej przyszłości przygotowujemy naszych uczniów.

Czytaj więcej