Na łamach styczniowego wydania czasopisma „Polonistyka” publikujemy szereg artykułów zogniskowanych wokół obecności filmu w edukacji polonistycznej. Agata Zakrzewska-Okrojek w artykule pt. „Edukacja filmowa w szkole” wymienia filmy pełnometrażowe, które warto omówić z uczniami podczas lekcji języka polskiego, a Dorota Zając przygląda się roli nauczyciela w cyfrowej szkole.
W styczniu i lutym podkreślamy, że choć edukacja filmowa w nowej podstawie programowej jest obecna incydentalnie, to edukacja polonistyczna uwzględnia elementy wiedzy o kulturze. Zachęcamy więc do zaplanowania procesu dydaktycznego, obejmującego zajęcia z analizy i interpretacji utworu filmowego i przekonujemy, że doskonałą okazją do sięgnięcia po film i narzędzia związane z edukacją filmową jest szkolny projekt edukacyjny.
„Jak bardzo by sobie tego Marcin Świetlicki nie życzył, jak bardzo byłby przeciwny – fakt jest taki, że został poetą ukanonizowanym. I na całe nasze belferskie szczęście, gdyż poeta bruLionu w swej nadwrażliwości, ironii, licznych idiosynkrazjach, w swej osobności i nieprzysiadalności okazuje się twórcą bardzo przystępnym uczniom. Przedostatni tomik tegoż autora «Delta Dietla» z 2015 roku to zbiór, który potrafi zatrzymać, zadziwić i zająć dłuższą chwilę. Wciąż jest tu młodzieńczy bunt i buta oraz, jak zauważają krytycy, «mocna niechęć wobec przysiadania się do stolików krytyków, a także celebryckiej Polski rodem z TV», ale za szorstkim wizerunkiem poety niepokornego znajdziemy także dojrzałe przemyślenia, poetycką wrażliwość, melancholię i miłosne uniesienia” – pisze dr Aldona Szukalska w artykule zatytułowanym „Świetlicki – poeta ukanonizowany”, który publikujemy w rubryce „Klub poetycki”. Autorka przekazuje czytelnikom scenariusz lekcji języka polskiego, przeznaczony do pracy z uczniami szkoły ponadgimnazjalnej – celem zajęć jest samodzielna analiza i interpretacja utworu poetyckiego na przykładzie wiersza pt. „Czarna niedziela” Marcina Świetlickiego.
„Nauczyciel w cyfrowej szkole” to tytuł artykułu Doroty Zając, który publikujemy w rubryce „Akademia rozwoju nauczyciela”. Autorka radzi czytelnikom, jak można wykorzystać popularne media społecznościowe na lekcji języka polskiego. „Utworzona w efekcie rozwoju technologicznego przestrzeń cyfrowa wabi atrakcyjnością, użytecznością, interaktywnością, możliwością pokonywania czasu i odległości, dostarcza narzędzi komunikacji, zapewnia rozrywkę, przygodę i bogate emocjonalne przeżycia. Dlatego też stała się polem aktywności dzieci i młodzieży. Serwisy społecznościowe i aplikacje mogą być z powodzeniem wykorzystywane w szkole jako narzędzia edukacyjne, a także uzupełnienie «tradycyjnych» metod komunikacji” – przekonuje Dorota Zając. Cyfrowa szkoła stwarza nowe możliwości przekazywania wiedzy uczniom dzięki wykorzystaniu ich naturalnego środowiska. Lektura niniejszego tekstu dostarczy Państwu mnóstwa pomysłów do uatrakcyjnienia szkolnych zajęć.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Agaty Zakrzewskiej-Okrojek pt. „Edukacja filmowa w szkole”, opublikowanego w rubryce „Polski na czasie”. Autorka wymienia w nim umiejętności, które rozwija edukacja filmowa i radzi, do realizacji jakich tematów warto wykorzystać pełnometrażowe filmy. „Każdy z nas pewnie jako uczeń oglądał w swoim życiu na lekcji polskiego film. Postaraj się przypomnieć sobie, Drogi Czytelniku, jak taka lekcja wyglądała. Wiem, że minęło dużo czasu, ale chociaż na kilka sekund wróć pamięcią do czasów szkolnych. Nauczycielka włącza film, oglądacie go w ciągu dwóch albo trzech godzin lekcyjnych i co dalej? Obawiam się, że bardzo często odpowiedź będzie brzmiała: «nic». I tu tkwi największy problem, ponieważ obejrzeć to jedno, ale omówić to drugie. Być może nauczyciele nie wiedzą, z jakich metod można, trzeba, należy lub warto spróbować, aby efektywnie i efektownie pracować z filmem” – pisze Agata Zakrzewska-Okrojek.
W tej samej rubryce publikujemy propozycje wykorzystania filmów w edukacji polonistycznej i dzielimy się pomysłami na filmowy projekt edukacyjny. Praca metodą projektu kładzie nacisk na samodzielność i odpowiedzialność uczestników, wspiera integrację zespołu klasowego, w którym uczniowie, dzięki pracy w grupie, uczą się rozwiązywania problemów, aktywnego słuchania i skutecznego komunikowania się. Istotną rolę odgrywa przy tym właściwy wybór tematu. Jeśli okaże się atrakcyjny i interesujący dla uczniów – umożliwi podtrzymanie ich aktywności przez cały okres pracy nad projektem.