Jednym z wiodących tematów poruszanych na łamach dwudziestego drugiego wydania „Polonistyki” jest edukacja filmowa, stanowiąca integralną część kształcenia polonistycznego w szkole. O kulturotwórczej roli, jaką pełni skandal w teatrze, pisze dr Paulina Małochleb w artykule otwierającym niniejszy numer czasopisma i Marta Mielcarek w dziale „Horyzonty polonistyki”. Zalety grywalizacji w edukacji polonistycznej wymienia dr Anna Podemska-Kałuża, zaś scenariusz lekcji w szkole ponadgimnazjalnej, służący aktywizacji uczniów podczas zajęć, przekazuje Państwu Tomasz Fijałkowski. W bieżącym wydaniu kilkanaście stron poświęcamy na przedstawienie pomysłów, jak kształtować warsztat pisarski uczniów oraz jak zauważyć i rozwijać zdolności podopiecznych utalentowanych pisarsko. W artykule zatytułowanym „Klub Książki” Anita Zabłocka-Trojnar zachęca Państwa do lektury fascynującej powieści Olgi Tokarczuk pt. „Prawiek i inne czasy” oraz jej analizy i interpretacji na lekcji języka polskiego.
Encyklopedia teatru polskiego definiuje skandal w teatrze jako „wydarzenia teatralne wywołujące w określonym kontekście społecznym, obyczajowym czy politycznym gwałtowne reakcje opinii publicznej, oburzające i szokujące, głęboko poruszające widzów z powodu naruszenia ważnych reguł postępowania, tabu, konwenansów itp.”. O roli skandalu teatralnego i artystyczno-obyczajowym przekroczeniu granic na deskach teatrów muzycznych pisze Marta Mielcarek w artykule zatytułowanym „«Albo ma się teatr, albo ma się spokój» – o kulturotwórczej roli skandalu w teatrze”.
W rubryce „Kompetencje komunikacyjne” znajdą Państwo kolejny tekst Kamila Kromskiego z cyklu artykułów traktujących o poprawności językowej, które publikujemy na łamach „Polonistyki”. W bieżącym numerze autor przedstawia prawidłową pisownię wyrazów i zwrotów zapożyczonych ze świata filmowego oraz nawiązuje do zagadnień związanych z szeroko rozumianą edukacją filmową.
Państwa uwadze polecamy artykuł Anity Zabłockiej-Trojnar pt. „Klub Książki”, który publikujemy w rubryce „Polski w praktyce”. Autorka zachęca w nim do lektury powieści autorstwa Olgi Tokarczuk – nietuzinkowej pisarski i eseistki, laureatki licznych nagród, a także wielbicielki Junga, feminizmu i wiedzy tajemnej. „«Prawiek i inne czasy» to lektura prosta i trudna zarazem. Jej wielowątkowość może stanowić podstawę do licznych dyskusji filozoficznych z młodzieżą, których ciekawym uzupełnieniem mogą stać się problemy z zakresu krytyki literackiej i teorii literatury, np. postmodernistyczna gra z konstrukcją powieści, dylematy językowe (naturalizm i prostota języka przeplatana poetyckością opisów), kreacja narratora (który nie ocenia bohaterów i unika patosu), dyskurs feministyczny, a także intertekstualność (Biblia, Leśmian) oraz przebijające przez tekst liczne nawiązania do psychologii (np. Lacan), filozofii (np. Pascal), religii (np. buddyzm, chrześcijaństwo) lub jej braku (gnoza)” – pisze Anita Zabłocka-Trojnar. Publikując kolejny tekst z cyklu artykułów zatytułowanych „Klub Książki”, zachęcamy Państwa do rozmowy z młodzieżą na temat dwóch ważnych koncepcji czasu – cyklicznej i linearnej.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu dr Anny Podemskiej-Kałuży pt. „Grywalizacja w edukacji polonistycznej – od kontrowersji do fascynacji”, który publikujemy w rubryce „Akademia rozwoju nauczyciela”. Autorka dzieli się pomysłami na optymalne zastosowanie mechaniki gier podczas lekcji języka polskiego i przekonuje, że aktywizacja uczniów z pomocą interaktywnych metod jest wyjściem naprzeciw sygnalizowanym przez dzieci i młodzież potrzebom funkcjonowania w cyberprzestrzeni. Grywalizacja w edukacji polonistycznej to narzędzie, które ma szansę przybliżyć nauczycieli do codziennych doświadczeń uczniów w wirtualnym świecie. „Od gier nie ma ucieczki – budzą one ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży, stanowiąc znaczną część czasu spędzonego przed komputerem lub urządzeniami mobilnymi. Nie trzeba marnować energii na jałowe dyskusje, jak zniechęcić uczniów do gier – może w większym stopniu warto sięgać po ich mechanizmy podczas realizacji celów szczegółowych. Niech szkolni poloniści spojrzą na grywalizację jak na nowe narzędzie, które pozwala poszerzyć zakres kompetencji dydaktycznych w obszarze metod aktywizujących uczniów do samodzielnego poznawania świata” – przekonuje dr Anna Podemska-Kałuża.
W tej samej rubryce znajduje się scenariusz lekcji w szkole ponadgimnazjalnej pt. „Jak aktywizować uczniów do pracy”, opracowany przez Tomasza Fijałkowskiego. Z jego pomocą uczniowie nauczą się sprawnie poruszać się w środowisku terminów związanych z tragedią antyczną i greckimi mitami, które były fundamentem dramatów Sofoklesa.
Scenariusz zajęć w szkole podstawowej pt. „Doskonalimy warsztat pisarski. Władcy Słów” przekazuje Państwu Iwona Poźniak. Gotowe opracowanie umożliwi omówienie zagadnień związanych z korespondencją i ćwiczenie umiejętności redagowania tradycyjnych listów.