Skuteczne poszukiwania informacji w Internecie

Akademia rozwoju nauczyciela

Mówi się, że żyjemy w erze informacji. Wiedza nigdy wcześniej nie była tak łatwo i szybko dostępna jak teraz. A jednak coraz wyraźniej widać, że dzieci i młodzież nie zawsze wiedzą, gdzie jej poszukiwać i jak z niej korzystać.

Dzisiejsze dzieci i młodzież, choć za sprawą internetu mają dostęp do ogromnej ilości informacji na każdy temat, nie zawsze potrafią z nich skorzystać. Internetu używają przede wszystkim dla rozrywki (korzystają z portali społecznościowych i gier), rzadziej do nauki i poszukiwania informacji. A kiedy już ich szukają, nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. To może zaskakiwać, wydaje się bowiem, że dzisiejsze dzieci i młodzież zaliczają się do „cyfrowych tubylców” i powinni świetnie poruszać się po sieci. Jednak często tak nie jest.

POLECAMY

Wiele tych problemów wynika z samej natury internetu. Mówi się, że to „wielki śmietnik” i sporo w tym racji. Aby znaleźć tu przydatne i wiarygodne informacje, korzystając z internetowych wyszukiwarek, trzeba czasem „przekopać się” przez szereg niewiele wartych stron i reklam. Dodajmy – każda z nich może okazać się dla młodych ludzi pokusą zejścia na manowce, odwracającą uwagę od tematu poszukiwań. Na przykład wpisując 
w wyszukiwarkę hasło „średniowieczni rycerze”, otrzymamy wyniki dotyczące nie tylko informacji historycznych, lecz także m.in. informacje o współczesnych imprezach „rycerskich” (zjazdach, rekonstrukcjach bitew), reklamy gier inspirowanych średniowieczem lub rozmaite ciekawostki i anegdoty na ten temat (które nie muszą być ani zgodne z wiedzą naukową, ani do czegokolwiek przydatne, za to mogą się okazać bardzo wciągające). Okazuje się zatem, że szukanie informacji w Internecie wymaga nie tylko pewnych umiejętności, ale czasem też siły woli!

Kłopotem dla dzieci i młodzieży jest często samo wpisywanie słów kluczowych do wyszukiwarki. Uczennice i uczniowie często nie wiedzą, jakie słowa wybrać, by znaleźć odpowiednie wyniki. Wpisują frazy bardzo długie, np. cały temat zadanego wypracowania („Na podstawie Lalki Bolesława Prusa scharakteryzuj styl życia mieszczan w Warszawie końca XIX wieku”), albo zbyt ogólne (Lalka). Choć fakt ten często uchodzi naszej uwadze, warto o tym pamiętać.

Internet jest jednak usiany pułapkami – nawet jeśli już uda nam się wpisać odpowiednie słowa kluczowe i uzyskać wyniki dotyczące interesującego nas tematu, pozostaje jeszcze kwestia wiarygodności wyszukanych informacji. Cechą internet...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI