W psychologii istnieje wiele różnych teorii, które próbują zdefiniować, czym są emocje. Najbardziej ogólne podejście mówi, że to subiektywny stan psychiczny, któremu towarzyszy określona somatyka, mimika i pantomi mika oraz zachowania1. Innymi słowy, emocja to cały zespół zmian psychicznych, cielesnych, poznawczych i behawioralnych, pojawiający się jako reakcja na subiektywnie ważną sytuację. Nie jest to zatem abstrakcyjny, metafizyczny stan, a doświadczenie silnie osadzone w naszym ciele, związane z naszą fizjologią, wywołujące konkretny przepływ energii.
POLECAMY
Psycholodzy doceniają emocje, ponieważ rozumieją, że pełnią one w życiu człowieka ważną rolę. A my na co dzień? Zwykle uznajemy je za coś przeszkadzającego i niepotrzebnego. Uleganie emocjom (i u siebie, i u dzieci) traktujemy jako dowód niedojrzałości lub słabości charakteru.
Zastanów się:
- Jaki jest twój stosunek do emocji? Co dla ciebie znaczy, że ktoś jest bardzo emocjonalny?
- Jak odbierasz ludzi, którzy wydają ci się być pozbawieni emocji?
- Z którą z tych dwóch grup ludzi czujesz się lepiej? Dlaczego?
- Po co odczuwamy emocje? Kiedy bardziej pomagają, a kiedy przeszkadzają?
Podobnie często stosujemy uproszczony podział na emocje dobre (pozytywne) i złe (negatywne), chociaż z psychologicznego punktu widzenia nie jest on uzasadniony, ponieważ każda emocja realizuje przynajmniej...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Polonistyka"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!