Z emocjami za pan brat

Akademia rozwoju nauczyciela

Nasze życie jest pełne emocji – tych przyjemnych i pożądanych, tych trudnych i niechcianych. Doświadczamy, przeżywamy, odczuwamy je na każdym kroku, szczególnie wtedy, kiedy coś jest dla nas ważne. Ale… czy na pewno wiemy, czym tak naprawdę są emocje, jak można je rozumieć i nimi kierować?

W psychologii istnieje wiele różnych teorii, które próbują zdefiniować, czym są emocje. Najbardziej ogólne podejście mówi, że to subiektywny stan psychiczny, któremu towarzyszy określona somatyka, mimika i pantomi mika oraz zachowania1. Innymi słowy, emocja to cały zespół zmian psychicznych, cielesnych, poznawczych i behawioralnych, pojawiający się jako reakcja na subiektywnie ważną sytuację. Nie jest to zatem abstrakcyjny, metafizyczny stan, a doświadczenie silnie osadzone w naszym ciele, związane z naszą fizjologią, wywołujące konkretny przepływ energii.

POLECAMY

Psycholodzy doceniają emocje, ponieważ rozumieją, że pełnią one w życiu człowieka ważną rolę. A my na co dzień? Zwykle uznajemy je za coś przeszkadzającego i niepotrzebnego. Uleganie emocjom (i u siebie, i u dzieci) traktujemy jako dowód niedojrzałości lub słabości charakteru.

 

Zastanów się:

  • Jaki jest twój stosunek do emocji? Co dla ciebie znaczy, że ktoś jest bardzo emocjonalny?
  • Jak odbierasz ludzi, którzy wydają ci się być pozbawieni emocji? 
  • Z którą z tych dwóch grup ludzi czujesz się lepiej? Dlaczego?
  • Po co odczuwamy emocje? Kiedy bardziej pomagają, a kiedy przeszkadzają?


Podobnie często stosujemy uproszczony podział na emocje dobre (pozytywne) i złe (negatywne), chociaż z psychologicznego punktu widzenia nie jest on uzasadniony, ponieważ każda emocja realizuje przynajmniej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI