Humor czarny i cyniczny

Horyzonty polonistyki

Z Gają Grzegorzewską, autorką kryminałów, o interpretacjach Muminków, Panu Tadeuszu, który mógł być kryminałem, i twórczym pisaniu wypracowań oraz szczelin, w które spogląda artysta – rozmawia Marcin Wilk.
 

Co czytała Gaja, gdy dziecięciem była?

POLECAMY

Jedną z pierwszych książek, na której w ogóle nauczyłam się czytać, były te o Muminkach. Jeździłam z mamą i jej znajomymi do domu w Rabce. Wieczorami dzieci szły spać, a dorośli się bawili. Mama przychodziła jednak poczytać mi na dobranoc Muminki. Oczywiście nie zawsze się jej chciało. W końcu jako alternatywę miała imprezkę. Dlatego dawała mi wybór: kilka żelek albo czytanie. Zwykle wybierałam Muminki. W końcu nauczyłam się czytać z niecierpliwości, bo chciałam wiedzieć, co będzie dalej, nie czekając na kolejny wieczór. 

Potem wielokrotnie do Muminków powracałam. 

Uważam, że to bardzo mądre książki dla dzieci, ale też dla dorosłych, którzy odkryją kolejne warstwy opowieści, na przykład Tatuś Muminka i morze jako świetny kryminał w typowo skandynawskim stylu. To jest w ogóle najpoważniejsza z tych opowiastek. Poza tym jest to książka o samotności. 

Kryminał? Książka o samotności?

Czytam Tatusia Muminków i morze jako historię o kryzysie wieku średniego. Tatuś czuje się niepotrzebny i nieważny. Jego życie stało się ułożone, nudne i monotonne, a on pragnie przeżyć jeszcze jakąś przygodę, bo chce wykazać się czymś przed rodziną. Postanawia więc przeorganizować im całe życie. Zabiera ich w podróż, której celem jest odległa samotna wyspa z latarnią morską, mająca stać się ich domem. 

Okazuje się, że nic nie jest tak, jak zaplanował. W dodatku nie zauważa, że jego żona totalnie odpływa w swój świat i zaczyna rysować na ścianie krajobraz, który przypomina jej stary dom. Jego syn wymyka się nocami z domu na dziwne schadzki z Buką, chociaż podkochuje się w konikach morskich. Przeżywa jednym słowem rozterki dojrzewania. Jest też Mała Mi, która jest wielką indywidualistką i jako osoba pogodzona ze sobą wydaje się nie mieć żadnych problemów i jedynie z dystansu obserwuje resztę. Następuje r...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI