Celem lekcji jest omówienie zagadnień związanych z korespondencją, ćwicząc umiejętność redagowania tradycyjnych listów. Zajęcia poszerzą wiedzę ogólną, wzbogacą słownictwo, wykształcą lub utrwalą przydatne w życiu codziennym umiejętności związane ze sztuką epistolograficzną. Scenariusz przeznaczony jest do realizacji w klasie czwartej – jako zajęcia wprowadzające. Można tę lekcję zrealizować również w klasie piątej lub szóstej, jako powtórkową i utrwalającą. Czas przeznaczony na realizację zajęć: 2 godziny lekcyjne.
Temat: Uczymy się pisać listy z Władcami Słów
Cele lekcji: POLECAMY |
|
---|---|
Formy pracy: |
zbiorowa, grupowa, indywidualna |
Metody: |
podająca, problemowa |
Środki: |
komputer z dostępem do internetu, dostęp do platformy edukacyjnej GWO Władcy Słów, tablica interaktywna lub rzutnik multimedialny, karty pracy, „motywce”, „zachętki” GWO lub inne |
Przebieg lekcji
Ćwiczenia wstępne
- Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące listu:
- Co to jest list? (wiadomość wysłana przez nadawcę do odbiorcy).
- Jak można wysłać list? (drogą tradycyjną za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną – e-mail).
- Kto do kogo może napisać list i po co? (listy prywatne – cel: przekazanie informacji o sobie, a także o rodzinie, znajomych, zwykłych i niezwykłych zdarzeniach; listy oficjalne – cel: zrealizowanie oficjalnej sprawy ważnej dla osoby lub grupy osób).
- Ustalamy, jaką drogę przebywa od nadawcy do odbiorcy list wysłany w sposób tradycyjny. Do tego celu wykorzystujemy kartę pracy (Załącznik nr 1). Rozdajemy uczniom tekst, odczytujemy go głośno i polecamy, by uczniowie samodzielnie ustalili poprawną kolejność punktów dotyczących drogi, jaką przebywa list od nadawcy do odbiorcy.
Przeczytaj tekst i zgodnie z jego treścią ułóż kolejno poniższe informacje tak, by przedstawiły drogę, jaką przebywa list od nadawcy do odbiorcy.
Ludzie od wieków pisali do siebie listy: i te prywatne, i te służbowe, warto więc poznać drogę, jaką przebywa przesyłka pocztowa. Najpierw nadawca pisze list, pakuje go w kopertę, adresuje, przykleja znaczek i wrzuca do skrzynki pocztowej. Stamtąd list trafia na pocztę i jest transportowany pociągiem, samochodem, samolotem lub nawet statkiem do miejsca, gdzie mieszka adresat przesyłki. Z urzędu pocztowego w miejscowości, do której został wysłany, list zabiera listonosz i wrzuca go do skrzynki pod wskazanym na kopercie adresem lub dostarcza bezpośrednio do rąk adresata.
■ Wrzucenie listu do skrzynki.
■ Odbiór przesyłki przez pocztę w miejscu zamieszkania adresata.
■ Dostarczenie listu adresatowi przez listonosza.
■ Napisanie listu przez nadawcę.
■ Segregowanie i wysyłka listów przez pocztę.
■ Transport przesyłek.
- Po zrealizowaniu zadania sprawdzamy głośno jakość wykonanej pracy i dokonujemy ewentualnej korekty błędów. Nagradzamy „motywcami” lub w inny sposób uczniów, którzy wykonali to ćwiczenie poprawnie.
- Nauczyciel podkreśla, jak ważna jest i była dla ludzi korespondencja. Można się posłużyć dostępnymi w internecie obrazami listów z różnych epok oraz przykładami wierszy o pisaniu listów (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska List, Zbigniew Jerzyna List z wakacji, Leopold Staff List z jesieni, Leszek Długosz Pochwała listów, Włodzimierz Ścisłowski Listonosz).
- Na zakończenie tej części lekcji odtwarzamy teledysk piosenki Skaldów – Medytacje wiejskiego listonosza, dostępny np. na: //www.youtube.com/watch?v=vF4qi-k6FDg
Porządkowanie schematu listu
- Wykorzystujemy ćwiczenie z platformy edukacyjnej GWO Władcy Słów WYP 1.1 List:
Ćwiczenie 1.
Polecenie: Uporządkuj schemat listu.
- Dopisek – krótka informacja, której zapomniało się zapisać wyżej.
- Podpis nadawcy
- Miejscowość i data
- Zakończenie – formuła kończąca list, pozdrowienia, prośba o odpowiedź.
- Nagłówek – zwrot do adresata.
- Rozwinięcie – właściwa treść listu,
- rozwinięcie tematu, informacje, które chciało się przekazać adresatowi.
- Wstęp – nawiązanie do poprzedniej korespondencji, wyjaśnienie celu pisania listu.
- Wskazany przez nauczyciela uczeń podchodzi do tablicy interaktywnej lub komputera, czyta informacje właściwe poszczególnym częściom listu i umieszcza je w pustym polu obok, porządkując schemat.
- Po wykonaniu ćwiczenia i sprawdzeniu poprawności wykonanej pracy polecamy uczniom, by taki sam schemat uzupełnili w zeszycie, wpisując w odpowiednie miejsca właściwe informacje. Do tego celu wykorzystujemy kolejną kartę pracy (Załącznik nr 2) i wykonane wcześniej na tablicy interaktywnej ćwiczenie.
- Podczas wykonywania tego zadania nauczyciel cały czas zwraca uwagę na staranność wykonania notatki. Na zakończenie ćwiczenia jeszcze raz odczytujemy – już z zeszytów, jak powinno wyglądać właściwe rozmieszczenie informacji na schemacie listu.
Porządkowanie treści listu
- Drugą godzinę zajęć rozpoczynamy od zadania: Władcy Słów, WYP 1.1 List, ćwiczenie 2. Zadanie polega na przeczytaniu ze zrozumieniem głównej części listu i dopasowaniu do niej pozostałych elementów tak, by były z nią zgodne.
Polecenie: Z podanych fragmentów ułóż list, tak by utworzył sensowną całość.
Jest Pan Profesor znanym mieszkańcem Kostrowa i wzorem dla młodzieży. Naszym marzeniem jest poznać Pana Profesora osobiście, posłuchać o odkryciach planet i innych ciał niebieskich, zadać pytania. Uczniowie naszej szkoły inter...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Polonistyka"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!