Film i twórcze nauczanie

Polski w praktyce

W ciągu ostatnich 26 lat naszego życia pojawiła się zmiana, której znaczenia nie potrafię na dziś ani opisać, ani w pełni docenić. Internet. Pierwsze łącze zostało uruchomione w Polsce od 26 września 1990 roku. Stał się dostępny od 20 grudnia 1991 roku. Ta dostępność odnosiła się jednak tylko do: Krakowa, Warszawy, Torunia i Katowic, a właściwie do wyspecjalizowanych instytucji naukowych, które mieściły się w tych miastach.

POLECAMY

W dniu 17 sierpnia 1996 roku został wysłany z Polski do Kopenhagi pierwszy mail.

W 1994 roku do internetu podłączono stronę internetową polskiego rządu. Od tego też roku internet stał się oficjalnie dostępny dla obywateli. 

Pierwszy portal internetowy – Wirtualna Polska – autorstwa Polaków zaistniał w 1995 roku. Od 1996 roku anonimowy dostęp do internetu uruchomiła Telekomunikacja Polska. Początkowo nie doceniano znaczenia tego narzędzia. Nauczyciele w szkołach przestrzegali uczniów przed bezkrytycznym korzystaniem z internetu i traktowaniem go jako źródła informacji. Jednak życie internetu toczyło się swoimi drogami. Rozpędzało się niezależnie od charakteru wygłaszanych oficjalnie czy nieoficjalnie opinii, niezależnie od nawyków Polaków. Instytucje tak prywatne, jak 
i państwowe poszerzały zakres wykorzystania internetu. W szkołach pojawiały się pracownie multimedialne, często zamykane na klucze, aby przypadkiem się nie zepsuły. Ogłoszono, że jednym z zadań szkoły jest przygotowanie uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji, w tym z internetu. W wymaganiach na stopnie awansu zawodowego dla nauczycieli pojawiła się jako konieczna umiejętność korzystania z technologii informacyjnych, którą początkowo traktowano jako umiejętność pisania na komputerze. 

Obecnie priorytetem dla organizacyjnego funkcjonowania naszego państwa uczyniono także stosowanie systemów cyfrowych w administracji oraz w innych dziedzinach życia spo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI