Na łamach dwunastego wydania czasopisma „Polonistyka” zapraszamy Państwa do wspólnej wędrówki po polskich miastach – przedstawiamy obraz popowstańczej Warszawy, spacerujemy wzdłuż ulic dawnego Drohobycza i pokazujemy, jak fascynująca może być literatura regionalna na przykładzie najważniejszych motywów w poezji o Wrocławiu. W niniejszym numerze podejmujemy również następujące tematy:
Ponadto Małgorzata Marcjanik przybliża czytelnikom językowy savoir-vivre. W arcyciekawym artykule autorstwa Moniki Kaczor poddajemy analizie zwroty grzecznościowe, którymi posługują się ludzie z różnych pokoleń na przełomie XX i XXI wieku.
„Uczeń z dysleksją rozwojową to uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ale praca z nim wcale nie wymaga od nauczyciela podejmowania niezwykłych czy nieznanych mu do tej pory oddziaływań pedagogicznych. Potrzeba tu jedynie podmiotowego podejścia do ucznia i jego trudności, korzystania z systematycznie uzupełnianej wiedzy merytorycznej, sensownie przemyślanej organizacji zajęć lekcyjnych, współpracy z innymi nauczycielami oraz rodzicami ucznia. Jednym słowem, bycia nauczycielem – nie tylko wykonywania tego zawodu” – pisze Małgorzata Łoskot w artykule zatytułowanym „Óczeń z dysleksją”. Dzięki lekturze niniejszego tekstu dowiedzą się Państwo jak prowadzić zajęcia lekcyjne, gdy ogółu uczniów problem dysleksji nie dotyczy.
W rubryce „Warsztat psychologiczny” publikujemy artykuł Małgorzaty Łoskot pt. „O zaburzeniach komunikacji językowej”, przybliżający specyfikę pracy dydaktycznej z uczniami z wadami wymowy i zaburzoną komunikacją językową. Redaktor Prowadząca „Głosu Pedagogicznego", pedagog specjalny i socjoterapeuta podkreśla w nim, że zaburzenia komunikacji językowej, mimo dość licznych badań, nie zostały do tej pory dokładnie i wyczerpująco opisane. „Przyczyny i objawy tych zaburzeń mogą być różne. Jedno jest pewne – ich występowanie ma duży wpływ na funkcjonowanie dziecka w szkole. Jest podłożem nie tylko niepowodzeń w nauce (błędy w pisaniu, trudności w czytaniu, rozumieniu czytanych treści), ale problem ten może również niekorzystnie wpływać na kształtowanie osobowości dziecka” – dodaje Małgorzata Łoskot.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu Moniki Kaczor pt. „Małgorzata Marcjanik: Słownik językowego savoir-vivre’u”. Autorka przedstawia czytelnikom publikację, która powinna znaleźć miejsce wśród uznanych opracowań językoznawczych. Książka Małgorzaty Marcjanik zawiera około dwóch tysięcy najczęściej używanych wyrazów i wyrażeń o funkcji grzecznościowej. Językowy savoir-vivre został w niej opisany w szerokiej perspektywie. „Opisując zwroty grzecznościowe, autorka nawiązuje także do takich aspektów użycia języka, jak: komunikowanie, motywacje psychologiczne, społeczne uwarunkowanie komunikacji, reguły konwersacji, skuteczność i powodzenie komunikacji. Objaśnia, na czym polega interakcyjna funkcja formuł grzecznościowych ze szczególnym uwzględnieniem miejsca jednostki w grupie społecznej, społecznej rangi rozmówców i relacji między nimi. Przy niektórych zwrotach grzecznościowych podano kilka form najbardziej popularnych, o dużym stopniu rozpowszechnienia, możliwych do zastosowania w różnych kontaktach między rozmówcami, które wskazują na bogaty repertuar różnych wariantów realizacyjnych każdej funkcji grzecznościowej” – pisze Monika Kaczor.
W styczniu i lutym staramy się Państwa przekonać, że sposobem na zachęcenie młodzieży do refleksji na temat swojej miejscowości i obecności motywu miasta w literaturze jest lektura poezji regionalnej. „Ma ona nie tyle zachęcić do nauki o historii i geografii okolicy, co uświadomić młodzieży, że miejsca i ich dzieje inspirują twórców i sprawiają, że miasta zaczynają żyć w literaturze własnym, za każdym razem innym, życiem” – przekonuje Marzena Tyl w artykule zatytułowanym „Wrocław między wierszami. Motyw miasta w literaturze regionalnej”. W rubryce „Polski w praktyce” znajdą Państwo mnóstwo inspiracji do przeprowadzenia interesujących zajęć lekcyjnych, podczas których odkryją Państwo przed uczniami uroki regionu oraz twórczość lokalnych literatów.