Dołącz do czytelników
Brak wyników

Jeśli nie gra, to może quest?

Artykuły z czasopisma | 27 listopada 2017 | NR 4
0 675

Organizacja gry miejskiej niestety nie należy do przedsięwzięć tanich. Scenografia, stroje, materiały dla uczestników – pozyskanie tych niezbędnych elementów czyni ją przedsięwzięciem kosztochłonnym. Alternatywą dla gier mogą być więc questy.

Gra miejska to nowa forma rozrywki, która na dobre zagościła w wielu miastach świata. Jej esencją jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej jako istotnego elementu rozgrywki. Łączy w sobie cechy flash mobów, happeningów ulicznych, gier komputerowych, RPG i harcerskich podchodów. Gry miejskie organizowane są niezależnie od siebie, głównie w dużych miastach. Przybierają zarówno formy otwarte, jak i zamknięte, wchodząc nieraz w skład ofert imprez integracyjnych dla firm. Ich tematyka może być różnorodna, od wydarzeń historycznych, przez powieści, po historie wymyślone przez autorów gry.

POLECAMY

Questing to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. 

W wielu elementach gra ta przypomina podchody i harcerskie gry patrolowe oraz gry miejskie. Od gier miejskich questy odróżnia bezobsługowość, a od podchodów dodatkowo też to, iż są one ściśle związane z konkretnymi miejscami i mają funkcje edukacyjne. Questy mogą dotyczyć rozmaitych tematów, tu również ogranicza nas tylko wyobraźnia. 

 

Bardzo popularne są questy związane ze znanymi postaciami zamieszkującymi konkretne miejsce, bądź też z książką związaną z danym miastem. Sam proces opracowywania questa idealnie nadaje się na lekcję języka polskiego, ze względu na swój wierszowany charakter.

 

Zasadnicznym celem questingu jest rozwijanie silnego poczucia tożsamości z danym regionem, szukanie wyjątkowości w ciekawych i zupełnie zwyczajnych miejscach, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą, czy dziedzictwem kulturowym. Oprócz elementów edukacyjnych, questing może pełnić również funkcje czysto rozrywkowe. To jednocześnie ciekawa metoda promocji historii małych społeczności oraz ciekawych postaci związanych z danym miejscem.

Dużym ułatwieniem w propagowaniu questingu jest jego łatwość narracji oraz bezobsługowość, a także brak konieczności posiadania specyficznej infrastruktury. 

Zasady

W questach może uczestniczyć dowolna liczba zespołów, które liczą od 1 do 10 osób. Podstawowym założeniem questingu jest to, że w zabawie można wziąć udział o dowolnej porze dnia – to uczestnicy decydują, kiedy chcą zmierzyć się z zadaniem umieszczonym w queście. Zaleca się, aby najmłodsi uczestnicy mieli powyżej 6 lat. Czas przejścia całej trasy danego questa powinien wahać się od 30 minut do nawet 2–3 godzin, w zależności od stopnia jego skomplikowania. Wybór strategii, jak i mechanika gry są w questach sprawami drugorzędnymi, a od uczestników wymaga się głównie spostrzegawczości i pomysłowości. Questy nie zawierają w sobie elementów losowości, a ich fabuła jest zazwyczaj ­linearna. 

Jak napisać quest

Przygotowanie questa powinno zająć nie więcej niż kilka tygodni, z których 80% czasu zajmie nam pomysł i opracowanie treści, a pozostałe 20% prace nad grafiką i składem ulotki. Jak wspomniano wcześniej, tematyka jest absolutnie dowolna i ograniczona jedynie naszą wyobraźnią oraz specyfiką regionu, czy też wartościami edukacyjnymi, które chcemy zawrzeć w naszej zabawie. 

Prace powinniśmy rozpocząć od koncepcji, głównego pomysłu i motywu przedsięwzięcia. Może być to np. quest szlakiem znanego pisarza i jego twórczości lub ważnego wydarzenia historycznego. Kiedy już wiemy, kto lub co będzie stanowić przedmiot naszego zainteresowania, nadchodzi kolej na staranne przeprowadzenie kwerendy. 

 

Należy zebrać jak najwięcej ciekawostek, faktów lub innych cennych informacji dotyczących planowanej fabuły oraz, co najtrudniejsz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy