Dołącz do czytelników
Brak wyników

Jeśli nie gra, to może quest?

Artykuły z czasopisma | 27 listopada 2017 | NR 4
215

Organizacja gry miejskiej niestety nie należy do przedsięwzięć tanich. Scenografia, stroje, materiały dla uczestników – pozyskanie tych niezbędnych elementów czyni ją przedsięwzięciem kosztochłonnym. Alternatywą dla gier mogą być więc questy.

Gra miejska to nowa forma rozrywki, która na dobre zagościła w wielu miastach świata. Jej esencją jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej jako istotnego elementu rozgrywki. Łączy w sobie cechy flash mobów, happeningów ulicznych, gier komputerowych, RPG i harcerskich podchodów. Gry miejskie organizowane są niezależnie od siebie, głównie w dużych miastach. Przybierają zarówno formy otwarte, jak i zamknięte, wchodząc nieraz w skład ofert imprez integracyjnych dla firm. Ich tematyka może być różnorodna, od wydarzeń historycznych, przez powieści, po historie wymyślone przez autorów gry.

Questing to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. 

W wielu elementach gra ta przypomina podchody i harcerskie gry patrolowe oraz gry miejskie. Od gier miejskich questy odróżnia bezobsługowość, a od podchodów dodatkowo też to, iż są one ściśle związane z konkretnymi miejscami i mają funkcje edukacyjne. Questy mogą dotyczyć rozmaitych tematów, tu również ogranicza nas tylko wyobraźnia. 

 

Bardzo popularne są questy związane ze znanymi postaciami zamieszkującymi konkretne miejsce, bądź też z książką związaną z danym miastem. Sam proces opracowywania questa idealnie nadaje się na lekcję języka polskiego, ze względu na swój wierszowany charakter.

 

Zasadnicznym celem questingu jest rozwijanie silnego poczucia tożsamości z danym regionem, szukanie wyjątkowości w ciekawych i zupełnie zwyczajnych miejscach, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą, czy dziedzictwem kulturowym. Oprócz elementów edukacyjnych, questing może pełnić również funkcje czysto rozrywkowe. To jednocześnie ciekawa metoda promocji historii małych społeczności oraz ciekawych postaci związanych z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy