Dział: Nowoczesny polonista

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak motywować, by nie demotywować

Pytanie zawarte w tytule jest tyle przewrotne, co prawdziwe. Dlaczego? Ponieważ nadmierna i nieumiejętna motywacja zewnętrzna – w przypadku dzieci generowana przez dorosłych daje efekt odwrotny do pożądanego. Czyli paradoksalnie wpływa na utratę zaangażowania i zainteresowania dziecka nauką, zamiast je wzmacniać. Zwiększenie nacisków i zachęt, czyli zwiększenie presji, nasila opór dziecka. Zamknięci w błędnym kole dobrych intencji i odwrotnych skutków stajemy się coraz bardziej bezradni, a uczeń coraz bardziej zniechęcone. Dlaczego tak to działa? I co zrobić, by było inaczej?

Czytaj więcej

Jeśli nie gra, to może quest?

Organizacja gry miejskiej niestety nie należy do przedsięwzięć tanich. Scenografia, stroje, materiały dla uczestników – pozyskanie tych niezbędnych elementów czyni ją przedsięwzięciem kosztochłonnym. Alternatywą dla gier mogą być więc questy.

Czytaj więcej

Wszystko gra!

Sobotnie przedpołudnie. Nieliczni przechodnie ze zdziwieniem obserwują młodych ludzi biegających po Starym Rynku z błyskiem w oku i kartkami w dłoni. Czy to łowcy sklepowych okazji? Niedobitki piątkowych imprez? Nie, po prostu w Poznaniu rozpoczęła się kolejna edycja gry miejskiej…
 

Czytaj więcej

Warszawa – miasto z przeszłością

Temat dotyczący miasta w literaturze i tekstach kultury otwiera całe mnóstwo możliwości, jednak szczególnie bogatej bibliografii i filmografii doczekała się Warszawa, która miała wiele punktów zwrotnych w swojej historii. Bez wątpienia najważniejszym z nich była II wojna światowa oraz Powstanie Warszawskie. Widać to zresztą w zainteresowaniu pisarzy i reżyserów tą tematyką – w 70. rocznicę wybuchu powstania wydano kilkanaście nowych pozycji książkowych (opracowania historyczne, wspomnienia, a nawet proza stylizowana na historyczną), a na ekrany kin trafiły trzy nowe produkcje filmowe.

Czytaj więcej

Ulica „dezerterów moralnych”

Powiedz, gdzie mieszkasz, a powiem Ci, kim jesteś.
 

Czytaj więcej