Autor: Aleksandra Szwarc

Polonistka (UAM), dziennikarka, specjalistka ds. public relations; nauczyciel języka polskiego z 10-letnim stażem we wszystkich typach szkół; obecnie content manager i bloggerka.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Nie odpuszczaj dramy!

Drama jest jedną z aktywizujących metod nauczania, w której wyróżnić można techniki takie jak rozmowa, wchodzenie w rolę, wywiad, improwizacja, inscenizacja czy ćwiczenia pantomimiczne. Niektóre z nich, niezależnie od etapu edukacyjnego, dość często goszczą na lekcjach języka polskiego; inne, te najbardziej wymagające (np. inscenizacja), odchodzą do lamusa – i to nie z powodu nieatrakcyjności dla uczniów.

Czytaj więcej

Warszawa – miasto z przeszłością

Temat dotyczący miasta w literaturze i tekstach kultury otwiera całe mnóstwo możliwości, jednak szczególnie bogatej bibliografii i filmografii doczekała się Warszawa, która miała wiele punktów zwrotnych w swojej historii. Bez wątpienia najważniejszym z nich była II wojna światowa oraz Powstanie Warszawskie. Widać to zresztą w zainteresowaniu pisarzy i reżyserów tą tematyką – w 70. rocznicę wybuchu powstania wydano kilkanaście nowych pozycji książkowych (opracowania historyczne, wspomnienia, a nawet proza stylizowana na historyczną), a na ekrany kin trafiły trzy nowe produkcje filmowe.

Czytaj więcej

Gdańsk – miasto palimpsest

Gdańsk jest jednym z nielicznych polskich miast, które doczekało się wielotomowej epopei na swój temat. W kręgu krytyków literackich mówi się nawet o modzie na Gdańsk i tzw. gdańskość, jak również o tym, że „Gdańsk dorobił się własnych gdańskich pisarzy”.

Czytaj więcej