Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowoczesny polonista

27 listopada 2017

NR 4 (Styczeń 2015)

Warszawa – miasto z przeszłością

0 756

Temat dotyczący miasta w literaturze i tekstach kultury otwiera całe mnóstwo możliwości, jednak szczególnie bogatej bibliografii i filmografii doczekała się Warszawa, która miała wiele punktów zwrotnych w swojej historii. Bez wątpienia najważniejszym z nich była II wojna światowa oraz Powstanie Warszawskie. Widać to zresztą w zainteresowaniu pisarzy i reżyserów tą tematyką – w 70. rocznicę wybuchu powstania wydano kilkanaście nowych pozycji książkowych (opracowania historyczne, wspomnienia, a nawet proza stylizowana na historyczną), a na ekrany kin trafiły trzy nowe produkcje filmowe.

Nauczyciele w gimnazjum czy liceum przyzwyczaili się do określonego doboru lektur na okoliczność lekcji poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. Sprawdzonym standardem jest oczywiście Pamiętnik z powstania warszawskiego M. Białoszewskiego i poezje pokolenia Kolumbów, wszystko okraszone fragmentami opracowań historycznych np. autorstwa N. Davisa. Jednak podstawa programowa wcale nie ogranicza polonistów do listy MEN, a wręcz przeciwnie – zachęca do sięgnięcia po inne teksty, zaproponowane przez uczniów lub nauczyciela. A nowe teksty kultury aż się proszą, by zasilić kanon lektur szkolnych. Zatem pora wyjść poza przyzwyczajenia i odświeżyć swoje scenariusze.

POLECAMY

W poruszaniu tematyki Powstania Warszawskiego na lekcjach języka polskiego koniecznie trzeba też uwzględnić inne teksty kultury niż samą literaturę. Ostatnie miesiące były szczególnie płodne, jeśli chodzi o kinematografię powstańczą. Spośród trzech nowych filmów: Sierpniowe niebo. 63 dni chwały w reż. I. Dobrowolskiego, Miasto 44 w reż. J. Komasy oraz Powstanie Warszawskie, szczególnie warty polecenia jest ten ostatni, będący filmem fabularnym w całości złożonym z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku. Dzięki tej projekcji uczniowie poznają realia walczącej Warszawy – zobaczą zbombardowane, sypiące się budynki, powstańców i cywili – jak byli ubrani, co jedli, o czym rozmawiali, jak spędzali czas wolny od walki, jak ginęli. Takiego przekazu nie osiągnie się nawet najciekawszym wykładem, najbardziej wzruszającym fragmentem tekstu czy fotografią. Kto nie dysponuje dwiema jednostkami lekcyjnymi, warto wybrać i pokazać uczniom chociażby najciekawsze sceny filmu. To, co zobaczą, zostanie w ich pamięci na dłużej niż wykład naszpikowany suchymi faktami. Opcjonalnie można pokazać uczniom produkcję Muzeum Powstania Warszawskiego Miasto ruin, przedstawiający zburzoną i wyludnioną Warszawę z perspektywy lotu wiosną 1945.

 

Obejrzenie filmu nie będzie „pójściem na łatwiznę”, jeśli po projekcji przeprowadzimy ewaluację. Zadajmy uczniom pytania, które pomogą nam stwierdzić, jaką wiedzę o powstańczej Warszawie posiedli. Uzupełnijmy wszelkie luki bądź niejasności (zapewne dla gimnazjalistów ten film będzie pierwszym spotkaniem z Powstaniem Warszawskim na lekcjach, gdyż program nauczania historii przewiduje tę tematykę dopiero w szkole ponadgimnazjalnej). Film lub jego fragmenty niechaj będą tylko punktem wyjścia do tematu, który to punkt będzie stanowić szerszą perspektywę do tego, co znajdą w tekstach literackich. 

 

Temat Powstania Warszawskiego jest na tyle obszerny, że aby go wyczerpać, trzeba by było poświęcić na niego ok. dziesięciu jednostek lekcyjnych. Oczywiście, nawet poloniści wspólnie z historykami nie dysponują takim zapasem godzin, zatem konieczne jest „sfokusowanie” (skupienie) na konkretnym motywie. W przypadku tego scenariusza leitomotivem będzie miasto, które wraz ze swoimi mieszkańcami ponosi ofiarę w wojennej zawierusze. Interesować nas będzie przestrzeń miejska, która w czasie powstania została pogrążona w chaosie i straciła status bezpiecznej przystani, w której wszystko jest na swoim miejscu.

Co zamiast Białoszewskiego? Chciałabym zaproponować zestawienie fragmentów dwóch nowych tekstów – Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie Anny Herbich (wyd. Znak Horyzont, Kraków 2014) oraz Galop’44 Moniki Kowaleczko-Szumowskiej (wyd. Egmont Polska, Warszawa 2014). Pierwsza pozycja to zbiór wspomnień kobiet, które brały udział w powstaniu, pełniąc rolę sanitariuszek, łączniczek, żon czekających na mężów-powstańców. Wśród nich są zarówno te, które walczyły z bronią w ręku, jak i mieszkanki cywilne. W ich opowieściach, oprócz osobistych doświadczeń, a nawet traum, jawi się również obraz Warszawy, który na tej lekcji będzie nas najbardziej interesował. 

Drugi tekst jest przykładem współczesnej powieści postmodernistycznej, w której prawda historyczna miesza się z fikcją literacką. To opowieść o dwóch braciach, typowych współczesnych nastolatkach interesujących się najnowszymi modelami iPodów a nie historią Polski. Podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego chłopcy niespodziewanie przenoszą się w czasie do sierpnia 1944 roku. Stają się naocznymi świadkami wydarzeń zapoczątkowanych godziną W, a nawet są zmuszeni w nich uczestniczyć. I dopiero dzięki tej niezwykłej podróży poznają znaczenie takich pojęć jak honor, braterstwo, ojczyzna.

Działanie 1.

Lekcję zaczynamy od burzy mózgów, w której uczniowie odpowiadają na pytanie: czym dla ciebie jest miasto jako przestrzeń? Nauczyciel notuje spostrzeżenia na tablicy według następującego schematu (można rozdać karty pracy z tabelą, którą uczniowie sami wypełniają). Nauczyciel powinien pokierować dyskusją tak, by wśród odpowiedzi znalazły się te sugerowane (patrz: przykładowo wypełniona tabela, kolumny 1, 3, 5).

Co widać?

Co słychać?

Jak zachowują się/czują się mieszkańcy?

           
           

 

Działanie 2.

Następnie nauczyciel dzieli uczniów na grupy 3–4-osobowe i każdej daje jeden fragment tekstu (część grup Dziewczyny z Powstania, cześć Galop’44). Zadaniem każdej z grup jest uważne przeczytanie otrzymanego fragmentu, a następnie uzupełnienie luk w tabeli, uwzględniając kontekst przeczytanej historii. Oto przykładowo wypełniona tabela. 

Co widać?

Co słychać?

Jak zachowują się/czują się mieszkańcy?

ulice (po których jeżdżą samochody)

ulicami jeżdżą czołgi; kanały, w których czołgają się mieszkańcy, ulice zastawione barykadami, pełne trupów gwar, rozmowy ludzi płacz, krzyki są zapracowani (np. rozdają ulotki)

walczą, strzelają, wchodzą do kanałów

budynki (mieszkalne, biurowce, zadbane lub zanieczyszczone sprejem)

zbombardowane, zburzone kamienice, wszystko w gruzach zgiełk samochodów odgłosy bombowców dokądś pędzą

biegają w panice, próbują się schronić

przechodniów (uśmiechniętych, smutnych, zamyślonych)

powstańcy, sanitariuszki, cywili, prawie wszyscy są nastolatkami muzykę strzały  grupki młodzieży z telefonami i słuchawkami w uszach

młodzież bierze czynny udział w powstaniu

witryny sklepowe (pełne towarów, reklam)

nie ma sklepów     są głośni

jest głośno

patrole policji lub straży miejskiej, które pilnują porządku

nikt nie pilnuje porządku, panuje chaos     czują się bezpiecznie, beztrosko (a może niebezpiecznie, bo ktoś się z kimś bije)

czują się niebezpiecznie, są przerażeni

 

Tekst nr 1, fragm. książki Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie Anny Herbich

[…] Do kanału weszliśmy zgodnie z planem o dziewiątej wieczorem. Już samo zejście było dla mnie niezwykle nieprzyjemne. Do włazu się bowiem po prostu wskakiwało pod niemieckim obstrzałem. Po dokonaniu skoku trzeba było wczepić się w szczebelki metalowej drabinki. Jeśli ktoś się bardzo nie poturbował, miał sporo szczęścia. Mnie jakoś to się udało. W kanale panowały egipskie ciemności, całkowita czerń. Nie do było jednak najgorsze. Najgorszy był smród. Takiego smrodu nie czułam nigdy wcześniej i nigdy później. Myślałam, że zemdleję. Całe nogi miałam w nieczystościach. Szliśmy jeden za drugim, trzymając się sznura, a potem, kiedy sznur się gdzieś zawieruszył, siebie nawzajem. […] Lepiej zrobiło się dopiero bliżej placu Bankowego. Kanały były tam szersze. Można było się już jako tako wyprostować.. […] Niemcy wystrzelili race, na placu zrobiło się widmo jak w dzień. Spadła na nas nawała ogniowa. Mieliśmy wielu rannych i zabitych, musieliśmy wycofać się do kanału. Niemcy wrzucili za nami granaty… Całkowita klęska. […] […] Aż tu nagle jak nie hukną karabiny, bomby i granaty! Jednocześnie rozległ się przeraźliwy krzyk. […] Ostrzał nasilał się. Naokoło jęczeli już pierwsi ranni. Krew. Chaos na ulicy. 

 

Tekst nr 2, fragm. książki Galop’44 Moniki Kowaleczko-Szumowskiej

[…] Wojtek przecisnął się do końca rzędu pomiędzy siedzącymi ludźmi i instynktownie ruszył do podziemi. Gdzie on jest? Przeskakując po dwa stopnie, zbiegł po schodach. Gwałtownym ruchem odsunął kotarę, która zasłaniała...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy