Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wszystko gra!

Artykuły z czasopisma | 27 listopada 2017 | NR 4
108

Sobotnie przedpołudnie. Nieliczni przechodnie ze zdziwieniem obserwują młodych ludzi biegających po Starym Rynku z błyskiem w oku i kartkami w dłoni. Czy to łowcy sklepowych okazji? Niedobitki piątkowych imprez? Nie, po prostu w Poznaniu rozpoczęła się kolejna edycja gry miejskiej…
 

Miasto to plansza

Gry miejskie to bardzo pojemne pojęcie, łączące wiele różnorodnych form aktywności. W najbardziej ogólnym rozumieniu są to gry, w których rywalizujące ze sobą kilkuosobowe zespoły przemieszczają się w przestrzeni miejskiej, rozwiązując kolejne zadania. Przymiotnik miejski ma charakter umowny, gdyż imprezę o podobnym charakterze można z powodzeniem zrealizować w miejscowości, która nie posiada formalnie statusu miasta. Najważniejsze, by udało się wyszukać odpowiednio liczne walory danego miejsca, które będą mogły stanowić podstawę przygotowywanej gry. Ideę można łatwo wyjaśnić poprzez analogię do gier planszowych, przeżywających ostatnio swoisty renesans popularności. 

 

W grach miejskich miasto staje się niejako planszą, a gracze – pionkami. W tym kontekście nazwanie kogoś „pionkiem” traci swój pejoratywny charakter i nabiera zupełnie innego znaczenia.

 

Wszyscy fani gier planszowych trudniejszych od poczciwego Chińczyka wiedzą doskonale, jak istotną rolę spełnia w nich plansza i wszelkie elementy, które się na nią składają. Podobnie w grach miejskich samo miasto jest nie tylko tłem rozgrywki, ale również jej bardzo ważnym elementem. W trakcie gry uczestnicy wchodzą w interakcje z różnymi składnikami przestrzeni miejskiej – poczynając od zabytków, a kończąc na… mieszkańcach. Podobnie jak w popularnych planszówkach, rozgrywka toczy się według z góry określonych reguł, jednak bardzo często twórcy gier miejskich, chcąc uniknąć znużenia graczy, dbają, aby pojawił się element zaskoczenia. 

Historię gier miejskich wywodzi się najczęściej od gier terenowych organizowanych przez skautów i harcerzy. Za pierwszą klasyczną grę miejską uważa się Ringolevio, stworzoną w USA w czasach Wielkiego Kryzysu. W Polsce działania o zbliżonym charakterze organizowane były w latach 90. XX wieku przez jedną ze stacji radiowych w ramach cyklu Inwazja Mocy. W ciągu ostatnich 10 lat idea stopniowo zyskiwała popularność, zarówno w dużych ośrodkach (Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław), jak i wielu mniejszych miejscowościach.

Klasyczne gry miejskie bazują na schemacie rozgrywki, w którym zespoły graczy wędrują po mieście i rozwiązują kolejne zagadki, otrzymywane w formie papierowych kart. Organizacja gier to jednak dziedzina, w której nowe, innowacyjne rozwiązania są wyjątkowo mile widziane, stąd też pojawiają się na przykład gry, w których uczestnicy poruszają się komunikacją miejską (np. gra Przekrocz Granice Poznania1) lub rowerem albo gry, w których przestrzeń rozgrywki ograniczona jest do wnętrza jednego budynku (gra zorganizowana w poznańskim zamku cesarskim). 

Coraz częściej pojawiają się również elementy nowoczesnych technologii (GPS, Internet, smartphony, kody QR). Obecnie twórcy gier czerpią też całymi garściami z dorobku innych, pokrewnych aktywności, wykorzystując i adaptując elementy geocachingu (poszukiwanie „skarbów” w oparciu o współrzędne geograficzne ich ukrycia, z wykorzystaniem odbiorników GPS), happeningów czy tzw. larpów (ang. live-action role-playing – przedsięwzięć z pogranicza gier i sztuki, w których uczestnicy improwizując, wcielają się w role i wspólnie tworzą i przeżywają opowieści; niektórzy uznają gry miejskie za odmianę larpów).

Zazwyczaj gry miejskie mają charakter wydarzeń jednorazowych, w których organizację zaangażowana jest duża grupa osób (animatorów), często występujących w atrakcyjnych przebraniach. Pojawiła się już także forma „gier wielokrotnego użytku”, które stanowią alternatywną formę zwiedzania miasta. 

 

Gry turystyczne występują w formie broszur, które można samodzielnie pobrać z Internetu lub otrzymać w punkcie informacji turystycznej. Taka broszura zawiera wszelkie informacje potrzebne graczowi, w tym: fabułę, cel gry, mapę z oznaczonymi pun...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy