Miasto to plansza
Gry miejskie to bardzo pojemne pojęcie, łączące wiele różnorodnych form aktywności. W najbardziej ogólnym rozumieniu są to gry, w których rywalizujące ze sobą kilkuosobowe zespoły przemieszczają się w przestrzeni miejskiej, rozwiązując kolejne zadania. Przymiotnik miejski ma charakter umowny, gdyż imprezę o podobnym charakterze można z powodzeniem zrealizować w miejscowości, która nie posiada formalnie statusu miasta. Najważniejsze, by udało się wyszukać odpowiednio liczne walory danego miejsca, które będą mogły stanowić podstawę przygotowywanej gry. Ideę można łatwo wyjaśnić poprzez analogię do gier planszowych, przeżywających ostatnio swoisty renesans popularności.
POLECAMY
W grach miejskich miasto staje się niejako planszą, a gracze – pionkami. W tym kontekście nazwanie kogoś „pionkiem” traci swój pejoratywny charakter i nabiera zupełnie innego znaczenia.
Wszyscy fani gier planszowych trudniejszych od poczciwego Chińczyka wiedzą doskonale, jak istotną rolę spełnia w nich plansza i wszelkie elementy, które się na nią składają. Podobnie w grach miejskich samo miasto jest nie tylko tłem rozgrywki, ale również jej bardzo ważnym elementem. W trakcie gry uczestnicy wchodzą w interakcje z różnymi składnikami przestrzeni miejskiej – poczynając od zabytków, a kończąc na… mieszkańcach. Podobnie jak w popularnych planszówkach, rozgrywka toczy się według z góry określonych reguł, jednak bardzo często t...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Polonistyka"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!