Dołącz do czytelników
Brak wyników

Miasto i okolice

Artykuły z czasopisma | 27 listopada 2017 | NR 4
185

W dawnym mieście mieścili się mieścice. Zamiast mieszczan byli bowiem mieścice, a z drugiej strony także zamiast zamiast – miasto. Wcześniej jeszcze w miejsce miejsca też mieliśmy miasto, stąd też czasownik mieścić się, którego znaczeniowe miejsce dzisiaj jest raczej obok słowa miejsce niż obok słowa miasto, ale któremu językowo bliżej oczywiście do miasta.

Mieścice byli zapewne dumni z mieszkania w mieście, mieszczanie przez długi czas też, zanim nie stali się strasznymi mieszczanami lub drobnomieszczanami i zanim słowo mieszczański nie nabrało negatywnych konotacji. Ale pojawili się i mniej obciążeni konotacjami miastowi, różnie zresztą przyjmowani przez wsiowych, których z kolei takie właśnie określenie wskazywało na pewne lekceważenie, jeśli wręcz nie na pogardę. Wsiowi, a bardziej jeszcze wieśniacy są z wiochy i tyle. A jak ktoś jest z miasta – to widać to, słychać i czuć, bo być z miasta to także „należeć do umownie sprawującej władzę grupy nieformalnej, czasem przestępczej”, czyli do miasta. Ale naprawdę miasto to miejsce i ludzie, którzy mogą ze swoich miejskich mieszkań wychodzić do miasta, na przykład po zakupy, iść na miasto, żeby sobie pospacerować, a czasem nawet w miasto, żeby wtopić się w tłum i nie wiadomo kiedy wrócić.

Zdrobnienie miasta to oczywiście miasteczko, które może być dodatkowo jeszcze określone jako małe (wtedy można mówić, że coś, czyjeś zachowanie na przykła...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy