Dołącz do czytelników
Brak wyników

Miasto i okolice

Artykuły z czasopisma | 27 listopada 2017 | NR 4
0 679

W dawnym mieście mieścili się mieścice. Zamiast mieszczan byli bowiem mieścice, a z drugiej strony także zamiast zamiast – miasto. Wcześniej jeszcze w miejsce miejsca też mieliśmy miasto, stąd też czasownik mieścić się, którego znaczeniowe miejsce dzisiaj jest raczej obok słowa miejsce niż obok słowa miasto, ale któremu językowo bliżej oczywiście do miasta.

Mieścice byli zapewne dumni z mieszkania w mieście, mieszczanie przez długi czas też, zanim nie stali się strasznymi mieszczanami lub drobnomieszczanami i zanim słowo mieszczański nie nabrało negatywnych konotacji. Ale pojawili się i mniej obciążeni konotacjami miastowi, różnie zresztą przyjmowani przez wsiowych, których z kolei takie właśnie określenie wskazywało na pewne lekceważenie, jeśli wręcz nie na pogardę. Wsiowi, a bardziej jeszcze wieśniacy są z wiochy i tyle. A jak ktoś jest z miasta – to widać to, słychać i czuć, bo być z miasta to także „należeć do umownie sprawującej władzę grupy nieformalnej, czasem przestępczej”, czyli do miasta. Ale naprawdę miasto to miejsce i ludzie, którzy mogą ze swoich miejskich mieszkań wychodzić do miasta, na przykład po zakupy, iść na miasto, żeby sobie pospacerować, a czasem nawet w miasto, żeby wtopić się w tłum i nie wiadomo kiedy wrócić.

POLECAMY

Zdrobnienie miasta to oczywiście miasteczko, które może być dodatkowo jeszcze określone jako małe (wtedy można mówić, że coś, czyjeś zachowanie na przykład, jest małomiasteczkowe), ale w zasadzie budzi pozytywne asocjacje, jest ciepłe, swojskie, choć i niepozbawione aspiracji, przez co Miasteczko Wilanów na przykład może być dobrą nazwą dla siedziby inteligencji.

Ale wróćmy do miasta. Samo słowo miasto może być częścią nazwy własnej jakiegoś miasta (jak Nowe Miasto Lubawskie), częścią nazwy dzielnicy (które z dużych miast nie ma Starego Miasta!), częścią nazwy stacji kolejowej (jak Mława Miasto), bywa stosowanym często uzupełnieniem tej nazwy (jak miasto Łódź), a nawet częścią nazwy wsi (jak Stare Miasto pod Koninem). Zdarza się też, że jakieś miasto ma w nazwie słowo miasteczko (jak Miasteczko Śląskie czy Miasteczko Krajeńskie), a jest też u nas miasto, które nazwane jest innym zdrobnieniem słowa miasto – czyli Miastko.

W Miastku mieszkają miastkowianie i miastczanie, miastkowianki i miastczanki – bo wszystkie te nazwy pojawiają się jako określenia miastkowskich (a może miasteckich?) mieszczan, których najlepiej zresztą nazywać mieszkańcami Miast...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy