Podróże polonisty – teatralnym szlakiem w cieniu Warszawy

Horyzonty polonistyki

Plan szkolnych wycieczek teatralnych ograniczany jest najczęściej do wielkomiejskich aglomeracji, w których skupisko życia artystycznego jest gęstsze niż galeria handlowa w tygodniu przedświątecznym. Przed dylematem jak nie popaść w rutynę i co pokazać młodzieży, czym ją zainteresować, jak sprawić, aby zaczęli sięgać po klasyków literatury, staje każdy polonista i to co roku.

Atrakcyjna Warszawa – najczęściej wybierany kierunek peregrynacji edukacyjnych – wizyt w Teatrze Narodowym, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Centrum Nauki Kopernik. Czasami jeszcze wybór pada na Muzeum Narodowe i Pałac Kultury i Nauki. Ale to w zależności od tego czy gościmy w Stolicy dwa czy trzy dni. Co odważniejsi decydują się jeszcze na spektakle w przybytkach nowoczesnej, kontrowersyjnej sztuki. Zabierają swoich małoletnich podopiecznych do Centrum Sztuki Współczesnej, do Zachęty, by wreszcie dotrzeć na wieczorny spektakl do TR Warszawa czy Nowego Teatru pod wodzą Krzysztofa Warlikowskiego. 

POLECAMY

Jeśli nauczyciele przyjeżdżają sami, np. z okazji 14 października, wtedy wybór już jest prostszy – albo Polonia, bo to teatr prywatny i na poziomie firmowanym przez Krystynę Jandę, albo 6 Piętro bo i PKiN się przy okazji zwiedzi i zobaczy lekką popularną rozrywkę, ale za to na „wyższym poziomie kultury”. 

Jest to oczywiście dość duże i nieco sarkastyczne uproszczenie, którego podłoże leży w pr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI