Autor: Marta Wiatrzyk-Iwaniec

Doktor nauk humanistycznych z zakresu literaturoznawstwa, polonistka i anglistka. Interesuje się literaturą polską i angielską XIX/XX wieku, głównie okresem: modernizmu, międzywojnia, literaturą wiktoriańską, literaturą w ujęciu popularnym (kryminał, literatura romansowa). Szczególnie interesuje ją w literaturze: kwestia kobieca, nowokobieca, wątki emancypacyjne, literatura wiktoriańska, neowiktoriańska, gotycka, kryminalna.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Szczypta geniuszu, garść metod

Problem intencji, z jaką twórca podchodzi do napisania tekstu literackiego, wydaje się rzutować na jakość dzieła. Autor, przystępując do aktu kreacji literackiej, ma niewątpliwie w podświadomości niejasno sprecyzowane pragnienie, aby jego utwór został uznany za wyjątkowy i oryginalny. 

Czytaj więcej

Skandalistki, damy, outsiderki…

Spacer literackiej bohaterki z przełomu XIX i XX wieku funkcjonuje na kilku płaszczyznach – urasta do rangi ważnej aktywności, świadczącej o przynależności do socjety, a nawet o statusie moralnym. Kobieta przechadzająca się w towarzystwie innej kobiety mieści się w ramach konwencji społecznej, ale kobieta idąca ramię w ramię z mężczyzną wzbudza już zaciekawienie podszyte nieposzanowaniem, nie wspominając o kobiecie na samotnym spacerze, ewokującej ironiczne, a nawet pogardliwe komentarze lub niestosowne propozycje.
 

Czytaj więcej