Autor: Leokadia Pawliszak

Nauczycielka języka polskiego w gimnazjum i liceum ogólnokształcącym; doradca metodyczny polonistów w WOM we Wrocławiu w latach 1986-2000; autorka materiałów dydaktycznych w „Polskim w Praktyce", „Warsztatach Polonistycznych", „Obliczach Edukacji", edukatorka.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Olimpijczyk w szkole

Znane przysłowie mówi, że każdy żołnierz nosi buławę w plecaku. Pozazdrościć. Bo z pewnością nie każdy uczeń nosi w plecaku laur olimpijski. Długie lata pracy z uczniami, wymiana doświadczeń z nauczycielami utwierdziły mnie w przekonaniu, że olimpijczykiem trzeba się urodzić. Ale to dopiero początek drogi wypełnionej ciężką, twórczą i odtwórczą pracą ucznia i jego nauczyciela – mistrza.

Czytaj więcej

Wiecznie młoda, czyli Nowa Matura

O nowej maturze jedno można z pewnością powiedzieć: od ładnych paru lat jest wciąż „nowa”, a raczej „odnawiana”. Zmiany zapowiadano już u zarania reformy oświaty, tj. przed rokiem 1999. Działo się tak i dziać będzie w imię szukania optymalnej formuły egzaminu zewnętrznego w szkole ponadgimnazjalnej. Procedury zostawmy dyrektorom, a my, nauczyciele poloniści, skupmy się na trzech najważniejszych „naszych” kompetencjach: czytaniu ze zrozumieniem, pisaniu i mówieniu. Sądzę, że warto przyjrzeć się szczególnie czytaniu ze zrozumieniem, jako kompetencji niezwykle ważnej na egzaminach ze wszystkich nauczanych przedmiotów.

Czytaj więcej

Ulica „dezerterów moralnych”

Powiedz, gdzie mieszkasz, a powiem Ci, kim jesteś.
 

Czytaj więcej