Miastem ogarnięta

Horyzonty polonistyki

Miasto – jak organizm – ma swoje serce i swoje płuca. Nawet budynki przypisują sobie miejsca w urbanistycznej strukturze. „Szpital im. Józefa Strusia. Szpital w sercu miasta”. I żarliwe deklaracje wokalisty Aya RL „bo moja ulica jest w sercu miasta”.

Moje Tokio

Miasto ma swój krwiobieg, arterię ulic, sploty krzyżówek i ronda jak organelle. Dwutlenek węgla, który wdycham, czasami euforyzuje, czasem dopaminę tłoczy. Jestem uodporniona na całą tablicę Mendelejewa. W Poznaniu mam swoje Tokio. Pęcherzyki rozprężają się, bagatelizując zagrożenie, dostarczają tlenu w ilościach dla kultury agrarnej – szczątkowych. Nie wytężam wzroku. Nawet kiedy mrok (koty lubię). Jestem krótkowzroczna, a jednak łasa na detale. Oglądać od ogółu do szczegółu? Czy odwrotnie? A może „mrużyć się”? Jak mrużyć to na całego. Bajkowy świat tworzyć. Miasto odwdzięczy się obrazem, przestrzenią trójwymiarową.

POLECAMY

Cała kakafonia dźwięków orkiestrą mi jest! Banalne dzwonki tramwajów, rozwścieczone klaksony, piski podnieconych kierowców ( hamulcem jedynie dysponujących i przekleństwem… tak na dokładkę). I szelesty, świsty, których źródła dosłyszeć trudno. A i po co znać macierz dźwięku? I odgłosy moich obcasów w przejściach podziemnych.

Obcasy idą… Naśladują bezkarnie bicie serca, czasami niemiarowość powodując. Wtedy tachykardia nie pozwala przełknąć śliny (uwięzła na końcu gardła). Stukot obcasów, jak werbel u dobosza, podkręca mnie całą.

Lektura obowiązkowa

 

Miasto czytam. Cała lektura billboardów, plakatów wielkoformatowych. Jakie świetliste! Ledem płonące! Jakie oślepiające! Nie krzyczcie. I tak widzę.

 

I tych małych, przypadkiem przyklejonych na płocie, na rusztowaniu, na szybie.

W szybie swoje odbicie widzę. Dziwnie tak na siebie patrzeć. Tak niby ukradkiem… ale kosmyk włosów, niesforny, dyskretnie poprawiam i czapkę z czoła na tył przesuwam, a ona znów do przodu.

A mój mózg pod czapką? Rejestruje i zapisuje. Moja odwieczna mekka, z której czerpię do tworzenia nowego… i kręgi dantejskie, o których nie da się zapomnieć.

Ważne (tylko) między słowami

W filmie Sofii Coppoli „Między słowami” (2003) – oni w strumieniu ludzi… w samym centrum japońskiego miasta… On szepcze jej do ucha… ona patrzy na mnie… Nigdy nie dowiem się, co takiego usłyszała Charlotte (Scarlett Johansson) od Boba (Bill Murray). Co to było? Co jej powiedział? Powiedz mi Ty? Okłam mnie. Albo nie… Powiedz mi prawdę. Nawet gdybym miała umrzeć. Umarłam od nadmiaru prawdy.

Place miast. Miejsca z założenia dostojne. Takie centralne. Takie oficjalne. O dumnych nazwach. Plac Wolności. Plac Trzech Krzyży. I Plac Cyryla o niezbyt dobrej reputacji (odpowiednik „Pigalaka”). Moje wspomnienie o placu?
„Plac Waszyngtona” Agnieszki Holland (1997). Film na podstawie prozy Jamesa. 

Czy brzydka, ale mądra i bogata „panna na wydaniu” jest bez szans na miłość? Katarzyna Slopper (Jennifer Jason Leigh) umarła od nadmiaru kłamstwa.

Odbrązowianie herosów 

Czym jest życie? A może czym jest życie wypełnione ratowaniem życia? Odpowiedzi szukam „Bogach” w reżyserii Łukasza Pałkowskiego (2014). Na plakacie (dumnie prężącym się nad sieciowym multipleksem) Tomasz Kot. Jaki Kot? Religa to? Kot jednak. Religa może? Fotomontaż? Ach ta krótkowzroczność.

Dygresja mała. Charlie Chaplin wziął udział w konkursie sobowtórów w San Francisco, lecz nie dotarł nawet do finału. Kot – Religa sytuacja symilarna z Chaplin kontra Chaplin.

Kim był profesor Religa? Hipokratesem naszych czasów. „Lekarz ma tylko jedno zadanie: wyleczyć chorego. Jaką drogą tego dopnie, jest rzeczą obojętną”. Obraz czytam po swojemu – po kobiecemu. Retrospekcją osobistą dotknięta. Uda się połączyć „ratowania życia ludzkiego” z „ratowaniem więdnącego życia rodzinnego”? Oddział to sekta? Lekarze to wyznawcy? Pielęgniarki to grupa wsparcia? (przy całym szacunku dla osiągnięć Religii jako profesora).

Zacytuję profesora Antoniego Kępińskiego „Zwykle u największych nawet pesymistów istnieje choćby cień nadziei. Nadzieje bowiem jest warunkiem życia; musi istnieć wiara w przyszłość, gdyż życie jes...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy