W styczniowym wydaniu polecamy lekturę artykułu “Jak rzeźbić mózgi pokolenia cyfrowych tubylców?” autorstwa dr Adriany Kloskowskiej. Poruszamy w nim temat współczesnych uczniów, którzy nie znają świata bez dostępu do technologii, internetu i jego nieograniczonych zasobów. Przygotowaliśmy również receptę na czytanie, jakie działania warto wprowadzić, aby zachęcić uczniów do czytania? Polecamy do skorzystania z naszych scenariuszy lekcji na temat podróży oraz niepełnosprawności fizycznej po omówieniu noweli “Katarynka” B. Prusa.
INNOWACYJNIE PODCZAS DYSKUSJI
Zmieniająca się z dnia na dzień sytuacja i kolejna ”„edycja” zdalnego nauczania spowodowały, że wielu z nauczycieli wyszło ze strefy komfortu, której granice wytyczały ściany sali lekcyjnej. Wielu z nich czuło się zagubionym, pomimo obcowania z aplikacjami i narzędziami dostępnymi w sieci. Zdalne nauczanie sprowokowało do wytężonych poszukiwań, aby lekcje były nie tylko efektywne, lecz również ciekawe i motywujące dla dzieci i młodzieży, a co najważniejsze, aby każdy z uczniów brał w nich aktywny udział. Jednym z narzędzi, które pozwala tworzyć filmy, robić zdjęcia, komentować posty jest Flipgrid. Jak można wykorzystać Flipgrid w lekcjach? Zapraszamy do lektury.
SENSOPOLONISTYKA
Pojęcie sensopolonistyki zostało utworzone przez analogię sensoplastyki, która oznacza plastykę sensoryczną. Terminem związanym z językiem polskim objęte są wszystkie działania polonistyczne, które oddziałują na zmysły. O tym, że treść angażująca oko, ucho, podniebienie jest szybciej przyswajana przez umysł i na dłużej zapamiętana, powiedziano już wiele. Trudno polemizować z tą teorią, warto ją przyjąć i angażować na swoich lekcjach zmysły, by literatura smakowała i pachniała uczniom.
AKTYWIZUJĄCE METODY PRACY
Edukacja to złożony proces, którego głównym celem jest przekazanie uczniom określonych wiadomości i umiejętności. Żeby to jednak było możliwe, konieczne jest dobranie metod pracy adekwatnych do wiedzy i możliwości uczestników procesu edukacyjnego. Należy więc proponować takie aktywności, które nie tylko zainteresują uczniów, ale też sprawią, że lekcje będą przebiegały w prawdziwie twórczej i życzliwiej atmosferze. Tylko w takich warunkach nauczyciel ma możliwość aktywizowania młodych ludzi do pracy i nauki oraz zaspokajania ich potrzeby osiągnięcia sukcesu. Rolą nauczyciela jest więc szukanie interesujących, innowacyjnych rozwiązań i wdrażanie uczniów w świadomy proces dydaktyczny.