Zapraszamy do lektury jesiennego wydania czasopisma, w którym przeczytacie niesamowitą rozmowę z Rafałem Kosikiem na temat “Warto zastanowić się, co myśli i czuje druga osoba”. Polecamy też niezwykle ciekawy artykuł pt. “Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego a konflikty na tle rasowym”, który jest kontynuacją pierwszej części. Skorzystaj z naszych scenariuszy lekcji dotyczących utworu “Dziady część III”, filmu “Cicha noc” czy przysłówków. Przygotowaliśmy również powtórki przed egzaminem ósmoklasisty do noweli “Latarnik” Henryka Sienkiewicza. Zapraszamy do lektury.
LITERACKI POKÓJ ZAGADEK
Doświadczenie pokazuje, że młodzież lubi być na zajęciach zaskakiwana. Niestandardowe formy i metody pracy pozytywnie wpływają na uzyskane efekty pracy. Jest to jednym z powodów, dla którego warto rozważyć zorganizowanie powtórzenia wiadomości w formie literackiego pokoju zagadek. I choć początkowo może się wydawać, że zorganizowanie go jest trudne i żmudne, może się okazać, że to nieprawda.
ROZPOZNAWANIE I ROZWIJANIE TALENTÓW UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ
Z pozoru wydawać by się mogło, że uczeń, u którego występują specyficzne trudności w nauce, nie może posiadać szczególnych uzdolnień czy talentów. Nic bardziej mylnego. Mimo że uczniowie z tej grupy przejawiają trudności w zakresie opanowania pewnych kompetencji, nie jest to przeszkodą w rozwijaniu potencjału i odnoszeniu sukcesów w dorosłym życiu. Osobą, która powinna dostrzec i wskazać zasoby ucznia, jest nauczyciel. Każdy młody człowiek niezależnie od deficytów powinien mieć szansę na rozwój. Badacze problemu B.l. Eide i F.F. Eide opracowali specjalny model MIND, który zawiera cztery talenty osób z dysleksją rozwojową. Zapraszamy do lektury artykułu.
POWTÓRKI PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY Z SIENKIEWICZEM
Redagowanie dialogu, szukanie informacji w tekście, sprawdzenie wiadomości z całej lektury, w tym dotyczących reprezentowanego przez nią gatunku literackiego – tym oto zagadnieniom został poświęcony artykuł zaprezentowane zadania powtórzeniowe przed egzaminem ósmoklasisty. Tradycyjnie pojawia się argumentacja – jej umiejętność jest niezbędna do tego, by porównać dwa różne teksty kultury (tym razem nowelę z ilustracją), ale również do tego, by ocenić, jak postać innej lektury poradziłaby sobie na stanowisku powierzonym Skawińskiemu.