W wydaniu wrześniowym omawiamy temat konfliktów na tle rasowym na przykładzie “Wiedźmina” Andrzeja Sapkowskiego. Piszemy również o grotesce, jej genezie i ewolucji terminu. Źródeł tego terminu, należy szukać w starożytności, mimo jego powstania w okresie renesansu. Przygotowaliśmy również materiał przygotowawczy do egzaminu ósmoklasisty na temat zróżnicowania stylistycznego polszczyzny. Polecamy scenariusz lekcji dotyczący utworu “Makbet” z wykorzystaniem elementów edukacji filmowej.
GROTESKA NASZA CODZIENNA
Wszyscy autorzy piszący o grotesce zgodni są, że kategoria ta służy przede wszystkim do wyrażenia buntu, podważenia porządku. Jednocześnie można odnieść wrażenie, że z powodu tego właśnie celu została ona w literaturze kompletnie zużyta, a jej potencjał subwersywny się wypalił. Groteska stała się jedną z przyjętych konwencji opowiadania, niesiony przez nią ładunek prowokacji rzadko jest już właściwie dostrzegany – albo inaczej: dostrzega się go, ale i od razu akceptuje.
CO TO ZNACZY KREATYWNOŚĆ?
Słowo „kreatywność” pojawia się w naszym języku coraz częściej i obejmuje zagadnienia dotyczące różnych dziedzin. Mówi się o „kreatywnej sprzedaży”, „kreatywnym produkcie”, „kreatywnym pracowniku” czy – w kontekście edukacji – „kreatywnych uczniach”, „kreatywnych projektach”, „kreatywnym uczeniu się”. Czym tak naprawdę jest kreatywność i jakie zawiera w sobie znaczenia? Czy na pewno w szkole potrzebujemy kreatywnych uczniów? Czy dobrze jest mieć kreatywnych nauczycieli? A może kreatywny uczeń i nauczyciel potrzebują siebie nawzajem? A co, jeśli ma się kreatywnego nauczyciela, a samemu nie jest się kreatywnym uczniem – albo odwrotnie? Czy wszyscy są kreatywni? Czy muszą tacy być? Czy człowiek kreatywny się rodzi, czy też może nabyć „kreatywnych” umiejętności pod wpływem czynników z zewnątrz?
FILMO(LO)VE LEKCJE, CZYLI ZRÓBMY SOBIE FILM
Jednym z nieodłącznych elementów edukacji polonistycznej są filmy. Najczęściej wykorzystuje się je, porównując adaptację z literackim pierwowzorem. Czasami włącza się je również jako tekst kultury, rodzaj nawiązania. Dzięki korespondencji między różnymi tworzywami łatwiej młodym ludziom zrozumieć istotę omawianego problemu. Warto jednak iść o krok dalej i stać się twórcą. Choć początkowo można mieć wrażenie, że jest to niezwykle skomplikowane, w istocie takie nie jest. A uczniowie, sprawnie poruszający się w mediach społecznościowych, korzystając ze zdobyczy techniki, bez trudu poradzą sobie ze stroną techniczną nagrania. Czasami trzeba im odrobinę pomóc i wskazać właściwy kierunek, ale od tego przecież jest nauczyciel.