Autor: Joanna Kostrzewa

Dyplomowany nauczyciel języka angielskiego i polskiego w Szkole Podstawowej im. Wincentego Pola w Stawiszynie, trenerka i mentorka kursów internetowych w Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, trenerka Fundacji Nowoczesna Polska, nauczyciel akademicki na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym w Kaliszu (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W codziennej pracy z uczniami stosuje ocenianie kształtujące, TIK, pracę metodą projektu, dramę.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej

8 lipca br. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023[1]. Opublikowane kierunki realizacji polityki oświatowej państwa zainspirowały mnie i moich studentów filologii polskiej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu (filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) do refleksji nad tym, jak zaplanować pracę na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej w rozpoczynającym się właśnie roku szkolnym.

Czytaj więcej

Dlaczego przestrzeganie praw dziecka jest ważne? Praca z tekstem noweli Janko Muzykant Henryka Sienkiewicza

Proponowany przeze mnie scenariusz lekcji jest rozszerzeniem kontekstu lektury o zagadnienia związane z edukacją globalną. Uważam, że dodając do lektury informacje o organizacji UNICEF i prawach dziecka, sprawimy, że lektura, z której bohaterami uczniowie/uczennice mogą się nie utożsamiać, stanie się dla nich bardziej współczesna, pomoże odkryć, że Janko Muzykant być może siedzi z nimi w ławce. Mam nadzieję, że ta lekcja uwrażliwi uczniów i uczennice na problemy współczesnego świata i pokaże, że mają wpływ na ich rozwiązanie.

Czytaj więcej

„Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny” – interpretacja wiersza Warkoczyk Tadeusza Różewicza i przemówienia Mariana Turskiego w 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz

O SCENARIUSZU

W VIII klasie moi uczniowie i uczennice poznają literaturę przedstawiającą losy ludzi, którym przyszło żyć w czasach II wojny światowej. Bardzo dużo rozmawiamy o okrucieństwie czasów, kiedy okazało się, że bycie człowiekiem nie zawsze oznaczało powód do dumy.

Czytaj więcej