„Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny” – interpretacja wiersza Warkoczyk Tadeusza Różewicza i przemówienia Mariana Turskiego w 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz

Praktyczny Przewodnik Nauczyciela

O SCENARIUSZU

W VIII klasie moi uczniowie i uczennice poznają literaturę przedstawiającą losy ludzi, którym przyszło żyć w czasach II wojny światowej. Bardzo dużo rozmawiamy o okrucieństwie czasów, kiedy okazało się, że bycie człowiekiem nie zawsze oznaczało powód do dumy.

 

POLECAMY

Zależy mi na tym, aby realizować podstawę programową również poza salą lekcyjną, dlatego staram się wyjeżdżać z młodzieżą właśnie podczas omawiania literatury wojennej do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady, by teksty, które omawiamy, były dla nich w pełni zrozumiałe. 


W tym roku przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz, toteż podczas lekcji, na której omawiam z młodzieżą wiersz Tadeusza Różewicza Warkoczyk, postanowiłam wykorzystać tekst kultury, którym jest wypowiedź pana Mariana Turskiego, byłego więźnia obozu. Marian Turski wygłosił przemówienie, które wzruszyło wielu i wstrząsnęło odbiorcami nie tylko w kraju, lecz także za granicą. 
Teksty literackie, zwłaszcza poetyckie, powstawały bardzo często j...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI