Dołącz do czytelników
Brak wyników

Praktyczny Przewodnik Nauczyciela

4 września 2020

NR 37 (Wrzesień 2020)

Fortuna na kole fortuny. Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego

0 495

Posadź Fortunę na kole fortuny, umieść bogów na fiszkach, skryj sprawdzian pod kłódkami i pozwól swoim uczniom odnaleźć klucze do mitologicznej wiedzy, przeciągnij bogów na odpowiednią stronę, zaszyfruj miejsca mitologiczne, zaproponuj krzyżówkę z teorii dotyczącej mitologii, rozsyp związki frazeologiczne i stwórz z nich łamigłówkę, umieść muzy w grze pamięciowej, powieś na wisielcu niewiedzę, roztop ją!, a wiedzę nagródź jabłkami z drzewa mądrości. Na koniec zaproponuj wielki quiz, który wskaże, kto zasłużył na bonus. Zapytasz, jak to zrobić? Otwórz Flippity!
Flippity jest dodatkiem do arkusza kalkulacyjnego Google, który umożliwia szybkie i ciekawe przygotowanie zadań i zabaw dydaktycznych. Jest nieoceniony szczególnie wtedy, gdy chcemy sprawdzić wiedzę uczniów, ale w przyjemny sposób, i gdy mamy do sprawdzenia obszerny i różnorodny materiał, jakim jest mitologia.
Aby rozpocząć pracę z Flippity, należy wejść na stronę htp://flippity.net i wybrać interesujące nas zadanie lub ćwiczenie, np. Koło fortuny (Random Name Picker). Następnie trzeba wybrać opcję Szablon i utworzyć kopię arkusza Google. Arkusz, który się wyświetli, należy dostosować do własnych potrzeb, czyli w przypadku koła fortuny wymienione w arkuszu imiona zmieniamy na imiona bogów greckich, dostosowujemy również nazwę arkusza (w lewym górnym rogu) – zamiast „Kopia pliku Flippity.net…” piszemy np. „Mitologia.net”. Wybieramy Plik, tam Opublikuj w internecie i potem Opublikuj. Wyświetli się zaznaczony na niebiesko link, który trzeba skopiować i wkleić w pasek przeglądarki. Następnie wybieramy przycisk Get the Link Here i gotowe! Zobaczymy koło fortuny, na którym kręcą się wybrani przez nas bogowie. Nad kołem wyświetlą się dodatkowe opcje, które pozwolą np.:

POLECAMY

 • losowo wyświetlić tylko jedno imię boga,
 • uszeregować bogów w odpowiedniej kolejności,
 • podzielić bogów na grupy (po 2, 3, 4 lub 5 na jedną grupę).

Dodatkowe opcje nie wymagają tworzenia nowego arkusza. Wystarczy przełączyć zabawę z koła fortuny na inną (zob. zdj. 1).
 

Zdj. 1. Flippity Random Name Picker z opcjami innych ćwiczeń


Gdy bogom już zakręci się w głowach, umieść ich na fiszkach. Z jednej strony wpisz imię boga lub wstaw jego zdjęcie, z drugiej – napisz, jaką dziedziną się zajmował. Wypełnienie arkusza potrzebnego do fiszek może się przydać również do innych ćwiczeń, np.:

 • List, czyli utworzenie listy bogów z objaśnieniami,
 • Practice, czyli ćwiczenie, które polega na tym, że wyświetla się zdjęcie boga, a uczeń powinien w ramce pod nim wpisać jego imię,
 • Maching, czyli ćwiczenie, które polega na dopasowaniu imienia i zdjęcia danego boga (zob. zdj. 2).
   
Zdj. 2. Flippity Flashcards z opcjami innych ćwiczeń


Teraz przeciągnij bogów na odpowiednią stronę. Umożliwi Ci to opcja, która nazywa się Flippity Manipulative. Wystarczy wypisać imiona bogów i informacje z nimi związane. Po opublikowaniu zobaczymy rozsypankę, która będzie wymagała uporządkowania. U mnie jedną stronę zajęły uogólnione dziedziny działalności bogów, np. bóstwa doli i spraw ludzkich, drugą – bogowie. Uczniowie mieli polecenie przyporządkować bogów odpowiadającym im sferom działania (zob. zdj. 3).
 

Zdj. 3. Flippity Manipulative


Niestety, Flippity Manipulative nie daje żadnych dodatkowych możliwości, jak było to w przypadku koła fortuny lub fiszek.
Po zadaniach związanych ze znajomością bogów i ich kompetencji możemy uczniom zaproponować rozszyfrowanie miejsc mitologicznych (zob. opcja Flippity Word Search; zdj. 4a), następnie krzyżówkę z teorii dotyczącej mitologii (opcja Krzyżówka Flippity; zob. zdj. 4b) oraz rozsypankę ze związków frazeologicznych (opcja Flippity Word Scramble; zob. zdj. 4c). Trzeba jednak zaznaczyć, że wspomniane trzy ćwiczenia Flippity mają ograniczenia. Największym z nich jest to, że zarówno szyfrowanie, rozsypanka, jak i krzyżówka są przeznaczone jedynie do drukowania, nie ma możliwości wypełnienia online.
 

Zdj. 4. Flippity Word Search, Krzyżówka Flippity, Flippity Word Scramble


Warto sprawdzić również, na ile są uczniom znane mitologiczne muzy. Można do tego wykorzystać opcję Flippity Matching Game. Po opublikowaniu arkusza wyświetli się kilka kafelków (ich liczba zależy od tego, ile pytań/zagadnień wprowadzimy). Zadaniem uczniów jest odnaleźć pasujące do siebie pary kafelków, np. Urania – muza astronomii. Odpowiednio dopasowane kwadraciki znikają. Celem jest oczywiście pozostawienie pustej tablicy, co jest jednoznaczne z poprawnym połączeniem wszystkich elementów (zob. zdj. 5).
 

Zdj. 5. Flippity Matching Game


Kiedy już sprawdzimy u uczniów znajomość poszczególnych zagadnień mitologicznych, dobrze byłoby zobaczyć, jak radzą sobie oni z mitologią jako całością. Do przetestowania wiedzy z wierzeń starożytnych Greków i Rzymian mogą posłużyć zadania Flippity Scavenger Hunt oraz Flippity Quiz Show. Pierwsze z nich polega na tym, że pod poszczególnymi kłódkami skryjemy konkretne pytania/zadania. Poprawna odpowiedź ucznia powoduje otwarcie kłódki, niepoprawna nie pozwala przejść do kolejnych. Wymusza to sprawdzenie, co powinno być wpisane w puste pole (zob. zdj. 6). Pod kłódkami możemy skryć dosłownie wszystko. Ja zaszyfrowałam tam wierszyk, który stał się sprawdzianem ze znajomości bogów i ich kompetencji:

 • Pierwszy ma koźle rogi i nogi.
 • Drugi u stóp skrzydła jak ostrogi.
 • Trzeci pożera dzieci swe.
 • A czwarty morzy wiecznym snem.
 • Piąty pioruny dla Zeusa kuje.
 • Szósty patrzy, gdy ktoś rabuje.
 • Siódmy staruszków w drzewa zamienia.
 • Ósmeg...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy