Na łamach marcowego wydania czasopisma “Polonistyka” podejmujemy temat egzaminu ósmoklasisty. Odpowiadamy na pytanie, które zadania, czy otwarte czy zamknięte, sprawiają więcej kłopotów uczniom. Radzimy, co warto powtórzyć przed egzaminem. Przedstawiamy również nietypowe pomysły na powtórki materiału. Proponujemy ciekawe ćwiczenie dotyczące opisu przeżyć. Przygotowaliśmy również scenariusz lekcji do filmu “Jackie” reżyserii Pablo Larraín.
JAK POBUDZAĆ MÓZG DO TWÓRCZEGO DZIAŁANIA
Człowiek z natury jest istotą twórczą, a więc zdolną do tworzenia nowych rzeczy. Niezwykłe właściwości mózgu pozwalają mu zarówno na tworzenie nowych jakości zupełnie od podstaw, jak i na wykorzystywanie posiadanych już zasobów do łączenia ich w nową, a jednocześnie wartościową, jakość, w efekcie czego powstają wytwory cenniejsze pod pewnym względem, np. naukowym, praktycznym czy estetycznym. Co zatem znaczy bycie kreatywnym?
METODY SZYBKIEGO ZAPAMIĘTYWANIA
Współczesna szkoła zobowiązana jest do zwracania większej uwagi na to, jak uczniowie podchodzą do kwestii nauki i zapamiętywania. Metoda polegająca na tym, aby jak najszybciej przyswoić dany materiał i równie szybko o nim zapomnieć, powoli odchodzi do lamusa. Od młodych ludzi zaczyna się bowiem wymagać umiejętności posługiwania się zdobytą wiedzą w praktyce i jej kreatywnego wykorzystania w codziennym życiu. Aby uczniowie to potrafili, konieczne staje się pokazanie im, w jaki sposób się uczyć i jak ułatwiać sobie proces przyswajania i zapamiętywania wiadomości.
PRZESIADKOWA PRZYGODA Z MAGICZNYM DRZEWEM
Często mówi się o tym, że Polacy czytają mało książek. Szkoła jest idealnym miejscem, by pokazać uczniom, że czytanie może sprawiać przyjemność i być świetną przygodą. W końcu nie bez powodu Umberto Eco mówił, że “Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. W związku z tym lektury uzupełniające powinny być dobierane tak, aby ich czytanie było dla uczniów dobrą zabawą, a omawianie się nie stawało się przykrym obowiązkiem.