Metody szybkiego zapamiętywania przydatne we wspieraniu rozwoju uczniów

Praktyczny Przewodnik Nauczyciela

Współczesna szkoła zobowiązana jest do zwracania większej uwagi na to, jak uczniowie podchodzą do kwestii nauki i zapamiętywania. Metoda polegająca na tym, aby jak najszybciej przyswoić dany materiał i równie szybko o nim zapomnieć, powoli odchodzi do lamusa. Od młodych ludzi zaczyna się bowiem wymagać umiejętności posługiwania się zdobytą wiedzą w praktyce i jej kreatywnego wykorzystania w codziennym życiu. Aby uczniowie to potrafili, konieczne staje się pokazanie im, w jaki sposób się uczyć i jak ułatwiać sobie proces przyswajania i zapamiętywania wiadomości.

Do metod skutecznego zapamiętywania należą mnemotechniki. Stanowią one bardzo ciekawe i przyjemne rozwiązanie dla uczniów (i dla dorosłych), ponieważ opierają się w dużej mierze na naturalnych zasobach i mocnych stronach człowieka, do których w szczególności zaliczyć należy: wyobraźnię, kreatywność, umiejętność budowania skojarzeń czy wizualizacji, a nawet zdolność do wykorzystywania w procesie nauki ruchu własnego ciała. Ważne jednak, by przed rozpoczęciem stosowania mnemotechnik zrozumieć ich znaczenie. 

POLECAMY

Nie przynoszą one efektu od razu, a od osób, które je wykorzystują na co dzień, wymagają zaangażowania i treningu, ale z czasem mogą okazać się bardzo efektywne.

Konieczne jest jednak uświadomienie uczniom, że nie obejdzie się bez włożenia wysiłku w opanowanie tych umiejętności, a następnie w prawidłowe ich wykorzystywanie w różnych sytuacjach dydaktycznych. Czasem może być również potrzebna ich weryfikacja i zmiana preferowanej aktywności. Z pewnością techniki te nie są przeznaczone dla osób, które chcą osiągnąć dobre efekty natychmiast i bez większego zaangażowania. Takie metody raczej nie istnieją. Proces przyswajania wiedzy zawsze wymaga czasu. Korzystanie z mnemotechnik okazuje się jednak zdecydowanie bardziej efektywne niż tradycyjne i bezrefleksyjne „wkuwanie”, a jest to ściśle związane z tym, że informacje są przesyłane bezpośrednio do pamięci długotrwałej i dłużej się w niej utrzymują. 

Praca z wykorzystaniem mnemotechnik znacznie uatrakcyjnia zajęcia lekcyjne, ponieważ w ich trakcie wykorzystuje się wierszyki, rymowanki, piosenki, żarty czy zabawy ruchowe. Dzięki temu uczniowie są zmotywowane do działania i zainteresowane tym, co chce im przekazać nauczyciel. Mnemotechniki są oparte na założeniach dotyczących rozwoju dziecka. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie młodym ludziom pozytywnych emocji, a dodatkowo potrzebują oni miłości, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne staje się również uzmysłowienie rodzicom, że powin...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI