Na łamach najnowszego wydania czasopisma poruszamy temat wsparcia rozwoju uczniów z dysleksją. Liczba uczniów z trudnościami w uczeniu się stale wzrasta, niekiedy jest to nawet 30-40% uczniów w klasie. Praca z takim uczniem wymaga indywidualizacji nauczania i tworzenia nowych propozycji metodycznych. Kolejnym ważnym tematem jest wykorzystanie metody integracji sensorycznej w nauczanie dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. W tym wydaniu przedstawiamy Wam drugą część podstaw storytellingu, w której to części tematem są emocje najbardziej produktywne w zakresie zarządzania emocjami naszych odbiorców. Zapraszamy do lektury.
NARYSUJ SWOJE MYŚLI
Dziecko ma dużą potrzebę tworzenia i niemal naturalnie podejmuje czynności plastyczne. Takie umiejętności, jak rysowanie, malowanie, kolorowanie, wizualizowanie myśli pozwalają na przekazywanie informacji w przystępny sposób, często z wykorzystaniem elementów zabawy. U starszych uczniów idealnym rozwiązaniem do komunikowania się w ten sposób jest wykorzystanie walorów myślenia wizualnego.
OCENIANIE WYPOWIEDZI USTNYCH
Kształcenie umiejętności komunikowania się w języku polskim dla wszystkich przedmiotów nauczania powinno mieć charakter priorytetowy. Inaczej mówiąc, na nauczycielach wszystkich przedmiotów spoczywa odpowiedzialność za to, jak sprawnie uczniowie potrafią komunikować się w języku polskim – zarówno w mowie, jak i w piśmie.
WSPIERANIE INDYWIDUALNOŚCI UCZNIA NA JĘZYKU POLSKIM
Każdy nauczyciel zdaje sobie sprawę, że podczas 45 minut swojej lekcji ma do czynienia z uczniami, z których każdy jest inny, zasługuje na podmiotowe podejście, uwagę i czas poświęcony tylko jemu oraz jego indywidualności. Jak to zrobić przy prawie setce osób, które spotykamy na naszych lekcjach każdego tygodnia? Jakie podjąć działania, by realnie wspierać uczniów w ich indywidualności? Czym jest tak naprawdę indywidualizacja nauczania?