Tematem czterdziestego piątego wydania czasopisma Polonistyka jest kształcenie wieloaspektowe o języku i literaturze. Zobacz, jak wykorzystać Inwokację na lekcji o stylach języka i wypowiedzi? Przedstawiamy scenariusz lekcji, który stanowi propozycję przeprowadzenia zajęć z uczniami klasy VIII, podczas których dokonamy interpretacji Inwokacji z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza i nakreślimy uczniom informacje na temat stylów języka. Czeka też na Ciebie artykuł, w którym wymieniamy siedem kroków do dobrego wyniku na egzaminie z motywem w tle. Dowiesz się także, jak czytać i omawiać teksty staropolskie. Przyjemnej lektury!
UCZENIE PISANIA PRZEZ MYŚLENIE
Uczniowskie wypracowania są pełne niespodzianek. Czasami można w nich trafić na prawdziwe perełki. Niebanalny wstęp, dobrze poprowadzona argumentacja, sprawnie przedstawione podsumowanie. Takie prace, nawet jeśli zawierają potknięcia językowe, czyta się jednym tchem, a autora chciałoby się niemal na rękach nosić. Częściej jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Na co zwrócić uwagę? Jak pomóc młodym ludziom w rozwijaniu warsztatu? Czy jest jeszcze nadzieja na osiągnięcie przynajmniej poziomu poprawnego? To stałe pytania, które zadaje sobie niemal każdy polonista. Co nas tak boli? Sprawdźmy!
TAJEMNICE ŚWIATA SKŁADNI
Język tworzy historię. Snuje opowieści o ludziach i ich światach, nadaje sens temu, co z pozoru nieistotne. Zadziwia, nęci, szokuje, czasem smuci. Tworzy więzi, buduje przynależność do określonych grup społecznych, obdarza emocjami… Ważne, żeby nasi uczniowie – poza trudnymi składniowymi terminami – dostrzegli w języku inspirację do tworzenia historii. Jak ćwiczyć składnię, wcale jej… nie ucząc?
KOMPETENCJE POLONISTYCZNE W KREOWANIU UCZNIOWSKIEJ DROGI ZAWODOWEJ
Zastanawiając się nad sensownymi argumentami przemawiającymi za potrzebą i celowością uczenia się języka polskiego w szkole, polonista możne sięgnąć po zasoby, którymi dysponuje szkolny doradca zawodowy. Zestawienie tych dwóch edukacyjnych obszarów otwiera uczniów na pragmatyczny wymiar lekcji języka polskiego w szkole. Jak przygotowywać uczniów do wkroczenia na nowoczesny rynek pracy? Po co uczniowi język polski w pracy? Jak polonista może wskazywać uczniom drogę rozowju edukacyjnego i zawodowego?