W listopadowym wydaniu czasopisma Polonistyka mamy dla Ciebie ciekawy sposób na powtórzenie lektur przed egzaminem. Mianowicie gra, której celem jest powtórzenie informacji na temat poznanych lektur obowiązkowych w klasach IV–VI. Zobacz, jak dobrze bawiąc się powtórzyć zagadnienia lekturowe. Mamy też artykuł "Baśń w zadaniach", który ma za zadanie przygotować do egzaminu ósmoklasisty w 3 krokach. Piszemy też o fantastyce, i jak za jej pomocą urozmaicić lekcje języka polskiego. Czekają też na Ciebie gotowe scenariusze zajęć: "Zachwyt i przerażenie – pociągająca postapokalipsa", "Potworów jest coraz mniej?” oraz "Jak się uczyć?". Zapraszamy do lektury!
INNOWACYJNIE O INNOWACJACH JĘZYKOWYCH
Jeśli innowacja może być sposobem na edukacyjny sukces, to dlaczego nie wykorzystać jej także jako inspirującego tematu lekcji?Pojęcie innowacji, znane nam wszystkim, dawnym studentom polonistyki, jako innowacje „językowe”, które dotąd kojarzyły się wyłącznie z kolokwiami i egzaminami, zrobiło w ostatnich latach niebywałą karierę. Problematyka innowacyjności w wielu dziedzinach to jedno z najważniejszych i najczęściej omawianych zagadnień w mediach, na konferencjach naukowych i popularyzatorskich, w czasie najróżniejszych debat. Mamy więc szereg związków wyrazowych związanych z pojęciem innowacji: innowacyjne metody nauczania, technologie, innowacyjne produkty, innowacyjne rozwiązania, strategie, partnerstwo, firmy, „Innowacyjne Mazowsze”.
WŁĄCZAMY OMAWIANIE WIEDŹMINA I ZIARNA PRAWDY W REALIZACJĘ PROGRAMU W SZKOLE PODSTAWOWEJ
Szkolny zestaw lektur – z perspektywy zarówno ucznia, jak i nauczyciela – jest zbiorem trudnym. Znajdują się w nim teksty nieprzystępne, najczęściej starsze nie tylko od naszych uczniów, lecz także od ich rodziców. Dlatego też należy włączać w nasze nauczycielskie spisy lektur książki, które zainteresują uczniów i przyciągną ich uwagę. Dobrą przestrzeń do takiego spotkania otwiera sięgnięcie po fantastykę, która – niestety – w wielu szkołach w Polsce jest konwencją dyskryminowaną, traktowaną jako niepoważna, a więc niewarta czytelniczego i interpretacyjnego trudu. Wystarczy spojrzeć do podstawy programowej języka polskiego – na II etapie edukacyjnym obowiązkowo uczniowie mierzą się jedynie z Hobbitem Tolkiena i Opowieściami z Narnii. Lwem, czarownicą i starą szafą Lewisa, które bez wątpienia weszły już do „archiwum” fantastyki. Pamiętajmy, że teksty te zdążyły już zmurszeć, stać się wyborami bezpiecznymi, a w przypadku Hobbita – językowo zestarzeć.
JAK PROJEKTOWAĆ SKUTECZNY PROCES UCZENIA SIĘ Z WYKORZYSTANIEM ZDOBYCZY NEUROBIOLOGII?
Mózg jest bez wątpienia naszym najbardziej fascynującym narządem. Na kształtowanie pomarszczonego wszechświata, który znajduje się w głowie każdego dziecka, a zatem na formowanie jego osobowości ogromny wpływ mają rodzice, nauczyciele i społeczeństwo. Naszym obowiązkiem jest dopomóc dzieciom, aby ich mózgi rozwinęły się jak najlepiej.