Na łamach majowego wydania czasopisma „Polonistyka” staramy się Państwa przekonać, że literatura science-fiction może rozbudzić pasję czytelniczą wśród uczniów w każdym wieku. W artykule zatytułowanym „Biblioterapia jako metoda w pedagogice” Ewa Dunin-Wilczyńska pisze o terapeutycznym oddziaływaniu książek, zaś Magdalena Goetz w tekście pt. „I tak mi się nie uda – jak pomóc uczniowi z niską samooceną” podkreśla, że niskie poczucie własnej wartości stanowi przeszkodę w dobrym poznaniu samego siebie i swoich możliwości. W rubryce „Akademia rozwoju nauczyciela” radzimy, jak podnieść samoocenę ucznia przejawiającego zaburzenia lękowe, publikujemy dwadzieścia sposobów na tworzenie pozytywnej atmosfery sprzyjającej uczeniu się i zamieszczamy scenariusz zajęć ortograficznych, opracowany przez Iwonę Poźniak.
Państwa uwadze polecamy artykuł Barbary Matusiak pt. „Science-fiction – ignorować czy wykorzystywać w edukacji polonistycznej?”, znajdujący się w rubryce „Horyzonty polonistyki”. Autorka zapewnia w nim czytelników, że anime, gry i komiksy to teksty kultury, do których warto odnieść się na lekcjach języka polskiego. „Operują one charakterystyczną poetyką – można nawet mówić o wysmakowanej estetyce obrazu: mrocznej i stechnicyzowanej. Ich akcja jest wyjątkowo wartka i angażuje emocjonalnie odbiorcę. Nie są wyzbyte treści ważnych (miejsce człowieka w świecie coraz bardziej zaawansowanej technologii, konstrukty budujące więzi międzyludzkie, decydujące o przetrwaniu gatunku, hybrydowe byty – półczłowiek-półmaszyna i ich status jako istnień świadomych, strach przed korporacjami, gangami, terrorystami, chaosem świata, w którym instytucje strzegące prawa i legalna władza są bezsilne). Jak je zatem wykorzystać? Choćby jako kontekst dla omawianych filmów lub literatury lub ćwiczenie w ramach interpretacji dzieł ikonicznych (ważne na ustnym egzaminie maturalnym)” – przekonuje Barbara Matusiak.
Biblioterapia jako metoda w pedagogice stała się przedmiotem coraz większego zainteresowania nauczycieli i wychowawców. Zaczęto zauważać, że stały kontakt dziecka z książką ma istotny wpływ na rozwój jego osobowości. „Książka oddziałuje – poprzez swe treści – na myśli, uczucia i postępowanie, rozwija wrażliwość na piękno języka, wzbogaca słownictwo, pogłębia i poszerza wiadomości i zainteresowania, daje możliwość zrozumienia innych ludzi i otaczającego świata oraz pobudza wyobraźnię. Od dawna psychologowie zwracają uwagę rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, że czytanie literatury odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju intelektualnym dziecka. Szczególnie docenia się funkcję dydaktyczną, wychowawczą, profilaktyczną, a także terapeutyczną literatury. Czytanie książek pozwala uchronić dziecko od negatywnych emocji, smutku, żalu czy gniewu, które silnie przeżywa. Literatura dziecięca kształtuje pozytywne wzory osobowe. Dlatego zaczęto doceniać książkę jako środek terapeutyczny o dużych możliwościach” – podkreśla Ewa Dunin-Wilczyńska w tekście zatytułowanym „Biblioterapia jako metoda w pedagogice”. Jakich zasad należy przestrzegać, aby program biblioterapeutyczny przyniósł zadowalające efekty? Dowiedzą się tego Państwo czytając niniejszy artykuł.
Niskie poczucie własnej wartości to jeden z najważniejszych powodów, dla których uczniowie nie rozwijają w pełni swego potencjału i nie są szczęśliwi. „Nie chodzi tylko o to, że dziecko o niskiej samoocenie rzadziej zgłasza się na lekcjach i mniej udziela się w grupie rówieśniczej. Problem leży też w tym, że osoby o niskiej samoocenie – niezależnie od ich wieku – stawiają sobie mniej ambitne cele, rzadziej podejmują wyzwania, częściej wycofują się z aktywności w obawie przed porażką” – dodaje Magdalena Goetz w artykule zatytułowanym „I tak mi się nie uda – jak pomóc uczniowi z niską samooceną”. Autorka ma jednak dobrą wiadomość dla nauczycieli, wychowawców i psychologów szkolnych, którzy zastanawiają się, jak podnieść samoocenę ucznia o niskim poczuciu własnej wartości – szkoła może bowiem wiele zdziałać w celu poprawy kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. „Wiele zależy od tego, jak nauczyciele kształtują swoje relacje z podopiecznymi, jak się do nich odnoszą, jak ich motywują i oceniają” – dodaje Magdalena Goetz. Czytając niniejszy artykuł nie tylko dowiedzą się Państwo, jak podnieść samoocenę ucznia, ale też zdobędą wiedzę na temat źródeł niskiego poczucia własnej wartości i sygnałów zdradzających niską samoocenę.
W dwudziestym wydaniu „Polonistyki” nie zabrakło gotowych konspektów zajęć języka polskiego. Scenariusz zajęć ortograficznych pt. „Władcy Słów” przekazuje Państwu Iwona Poźniak, zaś plany pracy zachęcające do dyskusji nad sposobami komunikacji w świecie pozbawionym telefonów i internetu przedstawia Magdalena Piasecka w opracowaniu zatytułowanym „W świecie Latarnianego Pustkowia”.