Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty polonistyki

11 grudnia 2017

NR 12 (Maj 2016)

Książki na przemiał popkultury
Wokół recyklingu literackości

0 687

Ortodoksyjni fani J. R. R. Tolkiena grzmieli z oburzenia na forach internetowych, gdy świat obiegła wiadomość, że Peter Jackson zamierza zekranizować powieść Hobbit, czyli tam i z powrotem i to aż w trzech częściach. W sumie 316-stronicowa książka doczekała się ponad dziewięciogodzinnego filmu (pierwsza część miała premierę w 2012 roku, ostatnia w 2014 roku). Czytelnicy zachodzili w głowę, jakim sposobem uda się reżyserowi z jednej niezbyt obszernej powieści uczynić trylogię. Pojawiły się memy internetowe naśmiewające się z tego pomysłu, a sam zamysł budził skrajne emocje, zwłaszcza że po sukcesie Władcy Pierścieni trudno byłoby stworzyć równie doskonałe widowisko. Podczas ekranizacji Tolkienowskiej trylogii było to zrozumiałe, a wierna adaptacja cyklu powieściowego stanowiła wielką zaletę superprodukcji Jacksona. Ale Hollywood nie z takimi książkami dawało sobie radę, często ekranizacja lepiej wypadała niż oryginał. Na pocieszenie można dodać, że Hobbit jest lekturą szkolną pierwszych klas gimnazjum, obok Zemsty Fredry, Romeo i Julii Szekspira, Opowieści wigilijnej Dickensa czy Krzyżaków Sienkiewicza – a więc takich klasyków, które adaptacje filmowe mają już za sobą. Gimnazjaliści, których świat wykreowany przez Tolkiena nuży i którzy nie są w stanie poddać się erudycyjnemu stylowi pisarza, brzmiącemu współcześnie dość archaicznie, powinni być uradowani. Reszta widzów również, gdyż produkcja wcale nie była taka zła.

POLECAMY

Seriale niczym powieści w odcinkach

Za współczesnego następcę Tolkiena uważany jest wybitny amerykański pisarz fantasy George R. R. Martin, który stał się ofiarą własnego sukcesu, a raczej nieprawdopodobnej popularności serialu Gra o tron, którego pierwowzorem jest cykl powieściowy. Serial zaczął żyć własnym życiem i „wyprzedził” literaturę – w kwietniu 2016 roku była premiera szóstego sezonu, do którego Martin nie zdążył napisać książki. To, że obie wersje się różniły, było oczywiste i fani książek nie kryli rozczarowania już od pierwszego sezonu, zwłaszcza że na bieżąco mogli porównywać różnice między dwiema wersjami. Co więcej, media równoległe narodziny powieści i emisję serialu relacjonowały tak, jakby był to wyścig. Przy czym Martin ściśle współpracuje z twórcami filmowymi i podobno właśnie to zajmuje mu najwięcej czasu. Teraz role się odwróciły, fani wypowiadają się nieprzychylnie w komentarzach pod artykułami o pisarzu, że książka powstanie na podstawie serialu. 

Znów zmienił się paradygmat pewnej dziejowej hierarchii przekazu narracyjnego. Niegdyś to powieści były uważane za gorsze jakościowe wytwory artystyczne, nad którymi królowała poezja. Dziewiętnastowieczne powieści były łatwiejsze w odbiorze, nie wymagały wykształcenia, oczytania, erudycji i bazowały na podstawowych emocjach. Teraz prym wiodą przekaźniki wizualne. Agnieszka Holland w jednym z wywiadów porównała współczesne produkcje serialowe do dziewiętnastowiecznych powieści: „najlepsze seriale pełnią podobną funkcję jak dziewiętnastowieczne powieści, też zresztą drukowane w odcinkach”1. Reżyserka nazywa je „popularną formą narracyjnej wypowiedzi audiowizualnej”. Amerykańskie stacje CBS, NBC czy HBO produkują własne seriale oglądane z wypiekami na twarzy przez cały świat, które mieszczą w sobie wszystkie cechy najlepszych powieści dziewiętnastowiecznych: epicki rozmach, rozbudowane psychologicznie charakterystyki postaci, skomplikowane relacje, liczne wątki, powieściowy sposób formułowania intrygi. Jednym słowem: seriale trzymają w napięciu do ostatniego odcinka. 

Mimo to literatura wciąż ma się dobrze, dlatego że oddziałuje na inne formy gatunkowe i tak długo, jak ludzie będą chcieli opisywać i wymyślać świat, tak długo będzie istniała, tyle że w inny sposób. Na pewno nie jest już najważniejszą formą przekazu artystycznego za sprawą nowych technologii, gdyż zmieniły się kanały komunikacji, ale wciąż inspiruje twórców innych dziedzin i silnie wpływa na popkulturę w postaci literackiego recyklingu.

Pisarze w roli „twarzy” swoich „produktów” 

Nie tylko literatura przenika do popkultury, lecz także jej twórcy stają się pożądani medialnie jako osobowości. Coś jest na rzeczy – obecnie literatura stała się takim samym medium „przemielonym” przez popkulturę i poddanym prawom rynku jak wszystkie artefakty kultury. Jeszcze nie tak dawno pisarz miał rangę i cieszył się społecznym poważaniem, należał do elity, obecnie nie cieszy się już taką estymą. W wir popkultury wpadli utalentowani pisarze średniego pokolenia, a więc ci, którzy zdążyli zaistnieć na rynku książkowym, zostać docenionymi przez krytykę oraz czytelników, a następnie wpaść w szpony rynkowych reguł sprzedaży. Dziś autorzy stają się celebrytami i twarzami swoich książek. Można się śmiać z modelek, które zostają „twarzą rajstop”, ale los pisarza bywa podobny i zależny od jego popularności np. w mediach społecznościowych. Każdy bardziej uznany autor musi pokazać swoją twarz na okładce, gdyż w ten sposób jest identyfikowany z produktem, jakim jest książka. Dla przykładu: Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Jacek Dehnel, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik, Dorota Masłowska są tak samo znani jak większość popularnych aktorów czy piosenkarzy. 

Pisarz Michał Witkowski doprowadził zjawisko popularności do granic absurdu, wcielając się w rolę bywalca ścianek i warszawskich imprez jako Miss Gizzi. Prowadził nawet blog związany z modą i regularnie naśmiewał się z gwiazd Internetu, które stały się popularne właśnie poprzez prezentowanie stylizacji modowych. Zainteresowanie zmieniło się w ostracyzm medialny, gdy Witkowski wywołał skandal na salonach, pojawiając się w kaszkiecie z nadrukiem „SS”. Wówczas wydawca natychmiast wstrzymał sprzedaż jego książki Fynf und cfancyś, mimo że cały nakład był już wydrukowany. Pisarz, śmiejąc się z szafiarek, czyli popularnych blogerek modowych, obnażył także pewne mechanizmy rządzące rynkiem książki i głód popularności pisarzy. Nie ma sprawiedliwości dziejowej dla pisarzy, niegdyś przecież bardzo docenianych (za czasów PRL przeciętne nakłady osiągały 100 tys. egzemplarzy, obecnie sprzedanie 3 tys. egzemplarzy uważane jest za sukces) – dziś sławę zyskują osobowości, można nic nie umieć i po prostu istnieć w Internecie, czego dowodem są tzw. youtuberzy lub gamerzy z milionową rzeszą fanów na portalach społecznościowych.

Z kolei wielokrotnie nagradzany pisarz Szczepan Twardoch, nazywany przez media „najprzystojniejszym polskim pisarzem”, regularnie gości na łamach portali plotkarskich. Dostało mu się także od „tradycjonalistów”, gdy został ambasadorem marki drogiego samochodu. Paweł Dunin-Wąsowicz, ceniony animator kultury i wydawca, oznajmił wówczas, że dla niego Twardoch nie jest już pisarzem tylko celebrytą. Ale trzeba uczciwie przyznać, że najpierw pojawiło się docenienie środowiska literackiego i krytyki, dopiero na tej fali pisarz zyskał medialną rozpoznawalność. Teraz to odcinanie kuponów, czego dowodem są niedawno wydane dzienniki ponadtrzydziestoletnich pisarzy Twardocha i Dehnela – na okładkach obu książek są wizerunki autorów, które mają sprzedać zawartość. Również sama decyzja o wydaniu dziennika w tak młodym wieku, a więc gatunku przeznaczonego raczej dla autorów, którzy doświadczyli życia, są świadkami ważnych przemian społecznych czy kulturowych i których zdanie coś znaczy, a nie dla popularnych trzydziestolatków, świadczy o traktowaniu książek jak każdy inny towar. Nie krytykuję, mając świadomość, że pisarz w Polsce nie jest godziwie wynagradzany za swoją pracę i również musi „dorabiać”.
Obecnie z promocją literatury jest jak z promocją każdego innego produktu, pisarze odwiedzają telewizje śniadaniowe, studia telewizyjne, promują się na własnych fanpejdżach, które prowadzą w mediach społecznościowych. W kontekście popkultury mogą stanowić atrakcyjną ofertę dla portali plotkarskich. Tutaj nastąpiła zmiana, którą zaliczam do świata literatury – pierwszy blog plotkarsko-literacki, czyli „Kumple”, opisywał środowisko młodych literatów, głównie z kręgu autorów wydawnictwa Ha!art i młodych poetów już na początku ubiegłej dekady, kiedy to Internet stał się masowym medium. Wówczas zjawisko to mogło być odbierane jako środowiskowy obszar komunikacji za pomocą niezłośliwych plotek, dziś miałoby rangę niusa tabloidowego.

Wspólnota sztuk czy intermedialność?

Zjawisko wpływu literatury na inne artefakty kulturowe (celowo nie piszę o gatunkach, gdyż popkultura dawno je zrównała, a wspólną miarą dla różnych mediów stała się popularność, komercjalizacja i skala oddziaływania) zachodzi od początku istnienia tej formy artystycznej wypowiedzi. Już od antyku poszukiwano „wspólnoty sztuk” (romantyzm nazwał to correspondance des arts), by wspomnieć reguły tworzenia wierszy z zachowaną melodyjnością (wiersz meliczny) lub nawiązania do malarskiego przedstawienia rzeczywistości w poezji (ut pictura poesis). Również pierwsze książki, począwszy od wynalezienia druku, stawały się dziełami sztuki, które angażowały rozmaite bodźce i oddziaływały na zmysły. Motywy literackie przenikały do dzieł teatralnych, operowych, inspirowały artystów z innych dziedzin. Synteza sztuk została spopularyzowana w romantyzmie (romantyczna forma sztuki), ale to barok stał się pierwszą epoką, w której mieszanie gatunków, stylów i rodzajów stało się powszechne i typowe dla epoki, by przywołać pierwsze opery, np. z kręgu Cameraty florenckiej (pierwszą premierą był Orfeusz Claudio Monteverdiego z 1607 roku), jako gatunek zawierający w sobie elementy wielu sztuk: literatury, muzyki, malarstwa. Wiek XX pod tym względem był bardzo owocny, począwszy od nurtów symbolizmu, następnie modernizmu – co przyczyniło się także do zmian postrzegania funkcji sztuki i nowego modelu artystycznego przedstawiania rzeczywistości, a więc do zmiany form i przekaźników. Najbardziej zauważalne było to w sztukach plastycznych i w awangardowych kierunkach malarskich, które zanegowały figuratywność (choć zaczęło się to wcześniej). Bardziej skupiano się na konceptualnym etapie tworzenia dzieła albo procesie wykonania niż na końcowym efekcie. 

Synteza sztuk jednak nie jest tożsama z korespondencją sztuk. Pierwsze odnosi się do przeżycia zmysłowego i wiary w ideę sztuki rodzącej się z jednego źródła (ideę syntezy sztuk najpełniej oddaje teatr skupiający w sobie wiele gatunków – od literatury po muzykę i malarstwo), drugie – do efektów estetycznych i dostarczenia doznań wychodzących poza gatunek (np. malarstwo w poezji). Jednak nawet pobieżna analiza historii i teorii literatury pokazuje, że współczesne wpływy literatury na inne formy gatunkowe ma swoje źródło w jednym i drugim przypadku działań artystycznych. Wcale nie musi takie przenikanie się sztuk oznaczać dominacji jednej formy wypowiedzi artystycznej nad inną, gdy cel jest tożsamy – stworzenie jednego dzieła sztuki.

Większość prac omawiających kwestię wpływu jednego medium na drugie, czyli przekładu intersemiotycznego, odwołuje się do koncepcji Romana Ingardena z 1959 roku, który w pracy Językowe aspekty tłumaczenia (pierwsze polskie tłumaczenie w 1975 roku) wymienił trzy typy przekładu: wewnątrzjęzykowego (interpretacja znaków językowych za pomocą innych znaków), międzyjęzykowego (przekład) oraz wspomniany przekład intersemiotyczny (interpretacja znaków za pomocą znakó...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy