W najnowszym wydaniu magazynu polecamy lekturę działu “Praktyczny przewodnik nauczyciela”, w którym piszemy o wspieraniu ucznia z dysleksją oraz o metodzie projektów i jej korzyści dla nauczyciela i uczniów. W artykule “Pierwsza lekcja” udzielamy rad, jak przygotować się do pierwszej lekcji po powrocie z wakacji. Poruszamy również temat dialogu międzypokoleniowego, opisujemy jak powinny wyglądać relacje pomiędzy poszczególnymi grupami wiekowymi (dzieci, nauczyciele, rodzice). Mamy również dla Was kilka scenariuszy zajęć, np. “Pokój jako metafora”, czyli konspekt lekcji do projekcji filmu “Pokój” czy “Między pokoleniami, czyli o tym, co łączy, a co dzieli generacje”. Zapraszamy do lektury!
DIALOG GROZI ZROZUMIENIEM
Wiele mówi się o dialogu międzypokoleniowym. O wzajemnym szacunku i podejmowaniu próby zrozumienia. Mogłoby się zdawać, że zagadnienie to dotyczy głównie kompetencji społecznych, odnajdywania własnego miejsca w systemie społecznym. Gdy jednak spojrzymy na nie szerzej, może się okazać, że elementy dialogu międzypokoleniowego wpisują się doskonale również w programy nauczania konkretnych przedmiotów.
GRAMATYKA RELACJI
Oczywiste jest, że już w pokoju nauczycielskim spotyka się kilka pokoleń pracujących wspólnie w jednym zespole; reprezentantami pokolenia najmłodszego są zawsze uczniowie i uczennice (oczywiście z wyjątkiem szkół dla dorosłych). Dialog międzypokoleniowy, ten szczególny aspekt budowania relacji, powinien dotyczyć całej szkolnej społeczności, obejmując również rodziców.
METODA PROJEKTÓW
Rolą nauczyciela powinno być szukanie ciekawych, innowacyjnych rozwiązań, które zaangażują uczniów. Jednym z nich może być praca metodą projektów. Jest to metoda znana od dość dawna, jednak w aktualnej sytuacji może zyskać na znaczeniu, pozwala bowiem na wyjście poza utarte schematy i zapewnienie uczniom dodatkowej stymulacji. Metoda projektów przyczynia się do tego, że uczniowie uczą się pracy w grupie i wspólnego planowania poszczególnych działań. Dodatkowo daje również możliwość doskonalenia umiejętności rozwiązywania pojawiających się problemów. Jakie korzyści niesie jeszcze za sobą ta metoda? Zapraszamy do lektury.