Pierwsza lekcja

Polski w praktyce Otwarty dostęp

Początek roku szkolnego często wiąże się ze sporym stresem zarówno u nauczycieli, jak i uczniów. Nie wiemy, czego się spodziewać, poznajemy wielu nowych ludzi. W dobie pandemii wrześniowy powrót staje się jeszcze ważniejszy – chcielibyśmy wykorzystać ten czas jak najlepiej, nie mamy pewności, jak długo potrwa nauka stacjonarna. 

Zwłaszcza uczniowie klas IV stawiani są przed dużym wyzwaniem. Często są straszeni tym, co będzie się działo w starszych klasach, jak wiele zmian ich czeka, przestrzegani, że nie mogą liczyć na życzliwość i empatię. Staram się stać w opozycji i pokazać dzieciom, że nauka języka polskiego wcale nie jest przerażająca i może być dobrą zabawą. 

POLECAMY

Jak przygotować się do pierwszej lekcji? 

Jestem zdania, że najlepiej rozpocząć zajęcia od opowiedzenia o sobie kilku zdań – nie tylko w kontekście pracy, dzieci są ciekawe tego, co lubimy, co robimy w wolnym czasie. To buduje relacje, sprawia, że uczniowie postrzegają nas nieco inaczej – nie tylko jako ludzi, którzy mają przekazać im wiedzę. To również doskonały moment, by przedstawić dzieciom informacje o tym, co będzie się działo w tym roku szkolnym na lekcjach. Powiedzmy, czego będą się uczyć, co jest ważne, na co powinni zwrócić uwagę, jak my widzimy naszą współpracę. Pozwólmy również na to, by uczniowie się wypow...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI