Tematem przewodnim listopadowego i grudniowego wydania czasopisma „Polonistyka” jest przemiana bohatera w literaturze. Zagadnienie wielkich transformacji na przykładzie „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza przedstawia dr Anna Podemska-Kałuża, zaś Barbara Matusiak w artykule zatytułowanym „Krótka rozprawa: jutro – coś dziś jest, nie będziesz. Motyw przemiany w literaturze”, który znajduje się w dziale „Horyzonty polonistyki”, analizuje teksty literackie związane z tym motywem.
Ponadto, w rubryce „Polski w praktyce” omawiamy twórczość Zygmunta Krasińskiego, a w dziale „Praktyczny przewodnik nauczyciela” publikujemy gotowe do wykorzystania scenariusze lekcji języka polskiego.
Zachęcamy Państwa do wykorzystania konspektu lekcji autorstwa dr Marzeny Tyl pt. „Przemiana bohatera. Inspiracje do przygotowania lekcji na podstawie «Quo vadis» Henryka Sienkiewicza”, znajdującego się w rubryce „Polski w praktyce”. Niniejsze opracowanie poświęcone jest Winicjuszowi i Chilonowi, czyli bohaterom, których drogi do chrześcijaństwa – mimo iż zbiegły się u celu – tak bardzo się różniły. Wraz z niniejszym konspektem lekcji autorka przekazuje Państwu przykładowe tematy do dyskusji stanowiącej ważny punkt w przygotowaniach do egzaminu.
Literackiej przemianie bohatera przygląda się również dr Anna Podemska-Kałuża w artykule pt. „Wielkie transformacje i przemiany w «Sklepach cynamonowych» Brunona Schulza”, który umieściliśmy w dziale „Horyzonty polonistyki”. Autorka stara się Państwa przekonać, że niniejsze dzieło można z zaciekawieniem przeczytać w kolejnym stuleciu, w zmienionym pejzażu literackim i kulturowym oraz w rzeczywistości zdominowanej przez multitechnologie.
W rubryce „Horyzonty polonistyki” znajduje się jeszcze jeden tekst związany z motywem przemiany w literaturze. Ćwiczenia wprowadzające w ten aryciekawy temat i przykładowe karty zadań przekazuje Państwu Barbara Matusiak.
Państwa uwadze polecamy artykuł dra Michała Larka pt. „Najmroczniejszy polski romantyk”, który publikujemy w dziale „Polski w praktyce”. Autor analizuje w nim gotyckie opowieści Zygmunta Krasińskiego i szkicuje zupełnie nowe oblicze romantyzmu – mroczne, medialne i rozrywkowe. „Rok temu w ramach nadrabiania zaległości książkowych sięgnąłem po drugi tom «Dzieł literackich» tzw. trzeciego wieszcza i w końcu zanurzyłem się w jego gotyckich opowieściach. To było cudowne doświadczenie. Podczas lektury cały czas odnosiłem wrażenie, że czytam konspekty scenariuszy sytuujących się gdzieś pomiędzy wrażliwością Quentina Tarantino a George’a R. R. Martina. Makabra, przemoc, pastisz, ekstremalne emocje, rozmach, niesamowite postaci itd. W efekcie Zygmunt Krasiński stał się dla mnie bardzo ważnym oraz szalenie inspirującym artystą popularnym” – dodaje dr Michał Larek.
W bieżącym numerze „Polonistyki” nie zabrakło gotowych materiałów ułatwiających codzienną pracę polonisty. W listopadzie i grudniu przekazujemy Państwu trzy scenariusze lekcji do ekranizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza, filmu animowanego „Balerina” w reżyserii Erica Summera i Érica Warina i filmu „Cudowny chłopak” w reżyserii Stephena Chbosky'ego. Scenariusze lekcji języka polskiego zamieściliśmy w rubryce „Praktyczny przewodnik nauczyciela”.