Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polski na czasie

27 listopada 2018

NR 27 (Listopad 2018)

Nieśmiertelny Szekspir

0 1087

Szekspir jest wszechobecny. W naszej świadomości funkcjonuje intensywniej niż niejeden polski pisarz. Wątki, postacie, symbole, motywy z jego dramatów pojawiają się we wszystkich dziedzinach sztuki i w rzeczywistości pozaliterackiej. Najlepszym dowodem na jego niesłabnącą popularność są nowe adaptacje jego dzieł. Niezbitym dowodem na to, że moda na Szekspira nie mija, a znajomość jego tekstów jest powszechna, jest wykorzystanie motywów Szekspirowskich nawet w reklamie.

rudną do podważenia wartość tekstów i ich ponadczasowość potwierdzają liczne ekranizacje i adaptacje filmowe dramatów. Od teatralnych ekranizacji wyprodukowanych przez BBC po adaptacje komercyjne, wpisujące się w nurt kina popularnego. Najnowsza adaptacja dramatu Hamlet –  w głównej roli występuje bardzo popularny aktor młodego pokolenia Benedict Cumberbatch – to dzieło Lyndsey Turner dla Nationale Theatre Live. W Polsce spektakl wyświetla jeden z kinowych multipleksów. Niezwykłe wrażenie pozostawił najnowszy obraz Justin Kurzel będący ekranizacją Makbeta w tytułowej roli Michael Fassbender, z niezwykłą, mroczną Lady Makbet zagraną przez Marion Cotillard. Nie sposób wymienić wszystkich filmowych wersji sztuk Szekspira, a przecież wątki i adaptacje na filmie się nie kończą... Nawet Makbet – dramat, w którym Szkocki generał Makbet za namową swojej ambitnej żony postanawia użyć niegodziwych środków w celu zdobycia władzy i obalenia króla, wydaje się nie starzeć, choć w realiach polskich warstwa fabularna jest dość odległa. Nie dziwi więc, że dużo bardziej uniwersalna historia miłości w Romeo i Julii wciąż interesuje i wzrusza kolejne pokolenia. Dzieci i młodzież motyw nieszczęśliwej miłości – silniejszej niż śmierć – poznają właśnie w oparciu o historię pary zakochanych bezgranicznie dzieciaków z odległej Anglii, dopiero później odnajdując je w rodzimej literaturze. Istnieje mnóstwo sposobów, by lekcje o tych bohaterach uatrakcyjnić, z czego korzystają chętnie nauczyciele języka polskiego. 

POLECAMY

W wielu odsłonach

Warto rozpocząć, bo przecież młodzi czytelnicy mogą jeszcze nie zdawać sobie z tego sprawy, od prezentacji licznych adaptacji, nawiązań i odwołań do dramatu. Prezentację na ten temat można zlecić jako zadanie dodatkowe chętnemu uczniowi albo przeprowadzić warsztat doskonalący umiejętność efektywnego korzystania z zasobów sieci. W internecie przecież roi się od recenzji, informacji, materiałów graficznych poświęconych historii Romea i Julii oraz innych Szekspirowskich bohaterów. Bogactwo informacji i materiałów dotyczących Szekspira na pewno rozbudzi ciekawość poznawczą i uczniowie zainteresują się, kim był Szekspir – mamy olbrzymi materiał na lekcję o zagadkowym, niebanalnym, uwielbianym twórcy.

Na ekranie

Na motywach historii kochanków z Werony powstały niezliczone adaptacje filmowe, musicale, opery, utwory muzyczne, poetyckie, plastycznej itp. Korzystają z motywów zaczerpniętych z Romea i Julii pisarze, muzycy, malarze, graficy, a nawet twórcy reklam. 
Zatem wachlarz możliwości do wykorzystania na lekcji jest olbrzymi. Warto zacząć od ujęcia klasycznego. Pomóc w tym może spektakl Teatru Telewizji BBC z 1968 roku. Realizacja ta była wówczas uznana za jedną z najwierniejszych wersji sztuki Romeo i Julia. Została zrealizowana przy udziale gwiazdorskiej obsady. W roli Chóru wystąpił sir John Gielgud, a młody Alan Rickman wcielił się w postać Tybalda. Ta adaptacja, choć fragmenty na pewno trzeba pokazać na lekcji ze względu na wartość poznawczą związaną z realiami epoki czasów teatru elżbietańskiego, pewnie nie przypadnie do gustu uczniom. Niewątpliwie większym zainteresowaniem będzie się cieszył wśród młodego pokolenia obraz Baza Luhrmanna. Ten amerykański, współczesny, choć nie najnowszy film wciąż jest chyba najatrakcyjniejszą adaptacją dla młodych ludzi za sprawą przeniesienia akcji dramatu do współczesnej Werony. W głównych rolach wystąpili Leonardo DiCaprio oraz Claire Danes. Jest on dobrym materiałem do sprawdzenia znajomości lektury, bowiem istnieją wyraźne różnice pomiędzy adaptacją a literackim pierwowzorem. Ponadto, wszechobecny dziś świat mediów wykorzystany w filmie podsyca sensacyjność zdarzeń w relacjach dziennikarskich. A to ciekawa furtka do zajęć dziennikarskich, o etyce dziennikarskiej i atrakcyjności przekazów medialnych. Film Luhrmanna powstał w czasach, kiedy dzieła Szekspira kojarzyły się raczej z klasycznymi interpretacjami Kennetha Branagha, a nie biegającymi po plaży gangsterami i rodzinnymi korporacjami. Był odważnym eksperymentem, brawurowym i efektownym filmem pełnym jaskrawych kolorów, ekstrawaganckich kostiumów, niebanalnej scenografii, oddziałującym na odbiorcę dynamiką i montażem przypominającym wideoklipy. To spowodowało, że wciąż jest bardzo współczesny. Niewątpliwą zaletą filmu jest zachowanie oryginalnego tekstu, mimo zmiany czasu akcji i umieszczenia wydarzeń w rzeczywistości współczesnej, bliższej uczniowi. Warta uwagi jest również muzyka – niezwykle różnorodna i dynamiczna. Znajdziemy w ścieżce dźwiękowej zarówno słodki, popowy przebój Cranberries, muzykę techno, kompozycje Radiohead oraz Mozarta. 
Te właśnie cechy adaptacji powodują, że film choć ma już 20 lat, jest najchętniej wykorzystywaną przeze mnie adaptacją na zajęciach. 
Propozycja karty pracy do wypełnienia po oglądnięciu filmu. Zakładamy, że uczniowie znają podstawowe pojęcia z zakresu nauki o filmie (kadr, montaż, ujęcie, ścieżka dźwiękowa itp.). Najlepiej wypełnianie karty powierzyć grupom a nie indywidualnemu uczniowi.

Karta pracy

IMIĘ I NAZWISKO UCZNIA/NAZWA GRUPY

ZADANIA
Podaj imię i nazwisko reżysera filmu oraz jego tytuł.
Opisz, jak rozpoczyna się film? Czy czołówka jest wierna oryginałowi?
Określ czas akcji.
Określ miejsce akcji.
Jakim językiem posługują się aktorzy?
Wymień trzy elementy świata przedstawionego, które zostały zmienione w filmie.
Odpowiedz, kto pełni rolę chóru w filmie.
Napisz, jakie charakterystyczne cechy montażu zauważyłeś w filmie. Z czym kojarzy Ci się taki sposób filmowania?
Opisz lub narysuj przykładowy kostium filmowy.
Oceń trafność adaptacji. Czy taka wersja dramatu podoba się Ci?
Jakie elementy mógłbyś dziś dodać do rzeczywistości przedstawionej w filmie?

 

MOŻLIWE ODPOWIEDZI

Baz Luhrmann Romeo i Julia.
Wiadomości telewizyjne. Czołówka odbiega od oryginału, w czasach Szekspira nie było telewizji.
Czasy współczesne – koniec XX wieku.
Fikcyjne miasto Verona Beach, Floryda.
Język oryginalny dramatu.
Na przykład: strzelanina na stacji benzynowej; zamiast zamków są drapacze chmur, firmy; pistolety zastąpiły miecze; zamiast walki rodów – porachunki gangów itp.
Dziennikarz.
Szybkie ujęcia, zbliżenia, migawki, przyspieszenia; przypomina teledysk.
Klasyczne, skromne obok bogatych, przerysowanych, nieco kiczowatych kostiumów/buty z ostrogami, hawajskie koszule, skórzane kamizelki, łańcuchy.
Ocena indywidualna.
Telefony komórkowe, internet.

Uwspółcześnianie ma swoich zwolenników i przeciwników. To kwestia indywidualna, jednak w przypadku pracy z młodzieżą parafrazowanie, uwspółcześnianie wszystkiego tak, by choć przez chwilę wydało się bliższe ich doświadczeniom, jest – moim zdaniem –
bardzo cenne. Postrzegamy świat przez pryzmat własnych doświadczeń, stąd warto wykorzystać wszelkie sposoby, by udowodnić, że świat się zmienia, ale emocje, uczucia, doświadczenia, pragnienia ludzi są uniwersalne. Takie podejście pozwoli zrozumieć naszym uczniom, że motywy literackie, których korzeni szukamy w Biblii i mitologiach, są rzeczywiście ponadczasowe i pojawiają się w literaturze mimo przemian historycznych, społecznych, cywilizacyjnych.

W teatrze

Atrakcyjną metodą pracy jest planowanie zajęć interdyscyplinarnych, urozmaiconych, z wykorzystywaniem wielu wersji swoistego miłosnego mitu, z wizualnymi na czele. Niezwykle atrakcyjną dla uczniów formą jest przekład intersemiotyczny. Przekład jest często stosowany na lekcjach języka polskiego, bo to bardzo dobry sposób na przełamanie monotonii lekcji i aktywizowanie milczących uczniów. Najpopularniejszym sposobem jest przekład tekstu na wypowiedź plastyczną lub dramową. Nie ulega wątpliwości, że w edukacji polonistycznej podstawowym warunkiem przyswajania wiedzy przez uczniów musi być odejście od aprioryzmu i schematyzmu na lekcjach na rzecz przeżyć i aktywizowania umysłu. Istotne jest, by już od edukacji wczesnoszkolnej wykształcać u ucznia zdolność przekładania tekstów na plastykę, muzykę czy dramę.
Odgrywanie scen i emocji sprawdza się najlepiej, kiedy poprosimy uczniów o uprzednie sparafrazowanie tekstu na język współczesny. Niezwykle popularne są krótkie scenki lub szkolne przedstawienia na motywach baśni, opowiadań, dramatów w sposób żartobliwy bądź uwspółcześniony. Nieocenionym przykładem i inspiracją może być scenka kabaretu Potem o Kopciuszku.

Na plakacie

Atrakcyjną i wartościową lekcją z dramatem jest tworzenie plakatu spektaklu. Podczas zajęć wokół dramatu i teatru zaproponujmy uczniom przeglądanie repertuaru, programu przedstawienia teatralnego i plakatów różnych spektakli. Treść dramatu Romeo i Julia umożliwia stworzenie ciekawych, bardzo symbolicznych prac plastycznych. Niech to będzie odmiana plakatu – afisz, w którym obok części graficznej pojawia się tekst. Przeanalizowane pod względem treściowym przykładowe afisze będą źródłem wiedzy o tym, co na plakacie powinno się znaleźć, a część graficzna będzie inspiracją. Zasoby sieci umożliwiają pokazanie ogromnej liczby różnych afiszów, ale sama staram się zawsze mieć kilka prawdziwych, papierowych przykładów. Uczniowie oglądają wyświetlone lub przyniesione przez nauczyciela plakaty do sztuki Romea i Julii (np. prace Andrzeja Pągowskiego, Rafała Olbińskiego, Ryszarda Kai lub afisze lokalnych teatrów). 

Opisując wybrany plakat, uczniowie powinni zwrócić uwagę na:

  • główny element obrazu, ogólną koncepcję plakatu,
  • dodatkowe elementy graficzne, z których składa się obraz,
  • jego kolorystykę (kontrast),
  • symboliczne znaczenie elementów graficznych,
  • tekst znajdujący się na plakacie,
  • podobieństwa i różnice w ujęciu tematu dwu lub kilku autorów.

Zwieńczeniem pracy będzie przygotowanie własnego projektu plakatu przedstawienia Romea i Julii. Pomysły uczniów są bardzo ciekawe, szczególnie gdy pracują w grupie i mogą rozdzielić zadania zgodnie z predyspozycjami. 

Historia z happy endem

Przygnębiający finał opowieści zmotywował mnie do zaproponowania uczniom zabawy w zmianę zakończenia. Akcja, co można uznać za przyczynę nieporozumienia i klęski bohaterów, toczy się w zawrotnym tempie. Młodzi pobierają się w drugim dniu znajomości! Pośpiech i gwałtowność działań bohaterów zdradzają ich niedojrzałość i brak doświadczenia życiowego. Podczas zajęć warto zachęcić uczniów do wskazania pozytywnych wydarzeń, które mogłyby być zapowiedzią pomyślnego zakończenia i negatywnych, które doprowadziły do dramatu. Po obejrzeniu zakończenia dramatu – fragmentu sztuki lub filmu – nauczyciel...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy