Nieśmiertelny Szekspir

Polski na czasie

Szekspir jest wszechobecny. W naszej świadomości funkcjonuje intensywniej niż niejeden polski pisarz. Wątki, postacie, symbole, motywy z jego dramatów pojawiają się we wszystkich dziedzinach sztuki i w rzeczywistości pozaliterackiej. Najlepszym dowodem na jego niesłabnącą popularność są nowe adaptacje jego dzieł. Niezbitym dowodem na to, że moda na Szekspira nie mija, a znajomość jego tekstów jest powszechna, jest wykorzystanie motywów Szekspirowskich nawet w reklamie.

rudną do podważenia wartość tekstów i ich ponadczasowość potwierdzają liczne ekranizacje i adaptacje filmowe dramatów. Od teatralnych ekranizacji wyprodukowanych przez BBC po adaptacje komercyjne, wpisujące się w nurt kina popularnego. Najnowsza adaptacja dramatu Hamlet –  w głównej roli występuje bardzo popularny aktor młodego pokolenia Benedict Cumberbatch – to dzieło Lyndsey Turner dla Nationale Theatre Live. W Polsce spektakl wyświetla jeden z kinowych multipleksów. Niezwykłe wrażenie pozostawił najnowszy obraz Justin Kurzel będący ekranizacją Makbeta w tytułowej roli Michael Fassbender, z niezwykłą, mroczną Lady Makbet zagraną przez Marion Cotillard. Nie sposób wymienić wszystkich filmowych wersji sztuk Szekspira, a przecież wątki i adaptacje na filmie się nie kończą... Nawet Makbet – dramat, w którym Szkocki generał Makbet za namową swojej ambitnej żony postanawia użyć niegodziwych środków w celu zdobycia władzy i obalenia króla, wydaje się nie starzeć, choć w realiach polskich warstwa fabularna jest dość odległa. Nie dziwi więc, że dużo bardziej uniwersalna historia miłości w Romeo i Julii wciąż interesuje i wzrusza kolejne pokolenia. Dzieci i młodzież motyw nieszczęśliwej miłości – silniejszej niż śmierć – poznają właśnie w oparciu o historię pary zakochanych bezgranicznie dzieciaków z odległej Anglii, dopiero później odnajdując je w rodzimej literaturze. Istnieje mnóstwo sposobów, by lekcje o tych bohaterach uatrakcyjnić, z czego korzystają chętnie nauczyciele języka polskiego. 

POLECAMY

W wielu odsłonach

Warto rozpocząć, bo przecież młodzi czytelnicy mogą jeszcze nie zdawać sobie z tego sprawy, od prezentacji licznych adaptacji, nawiązań i odwołań do dramatu. Prezentację na ten temat można zlecić jako zadanie dodatkowe chętnemu uczniowi albo przeprowadzić warsztat doskonalący umiejętność efektywnego korzystania z zasobów sieci. W internecie przecież roi się od recenzji, informacji, materiałów graficznych poświęconych historii Romea i Julii oraz innych Szekspirowskich bohaterów. Bogactwo informacji i materiałów dotyczących Szekspira na pewno rozbudzi ciekawość p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI