Tematem przewodnim styczniowego wydania czasopisma “Polonistyka” jest miłość i różne jej oblicza. Przytaczamy motyw miłości w tekstach kultury: “Świtezianka” Adama Mickiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Piszemy również o niezwykle popularnych zabawkach, jakimi są klocki LEGO, sposobach ich wykorzystania na lekcji języka polskiego. Czeka na Was również wiele scenariuszy lekcji, oczywiście o miłości. Zapraszamy do lektury!
ZJEŚĆ SŁONIA PO KAWAŁKU
Bywają takie tematy, które trudno jest uczniom zrozumieć. Z różnych względów nie rozumieją przesłania, nie mogą przebić się przez złożoną warstwę znaczeń. Co zrobić, by pomóc i sobie (w prowadzeniu zajęć), i młodym ludziom (w przyswojeniu treści)? Jednym z pomysłów na rozwiązanie tak postawionego problemu jest stworzenie lapbooków. Czym są lapbooki i jak z nimi pracować? To bardzo proste.
UCZUCIA W SŁOWA ZAKLĘTE, CZYLI MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ
„Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący (…)” . Tymi słowami rozpoczyna się Hymn o miłości św. Pawła, który do dziś stanowi wzorcowy przykład ujęcia miłości w dwo- jaki sposób. Z jednej strony, w warstwie znaczeniowej, św. Paweł pokazuje miłość jako uczucie doskonałe, piękne, czyste – bez którego bylibyśmy bezwartościowi. Nie doświadczając jej, nie moglibyśmy osiągnąć pełni człowieczeństwa – nadaje sens naszemu życiu, stanowi w nim wartość najwyższą.
STWORZONA JESTEŚ MÓWIĆ - WSPÓŁCZESNA POEZJA O MIŁOŚCI
Nie ma na co czekać i trzeba napisać od razu, że współczesna poezja, gdy dotyczy miłości, w gruncie rzeczy opowiada zawsze o czymś zupełnie innym. I nie chodzi tu tylko o rozszerzenie tematyki, to znaczy o przechodzenie od miłości do bólu rozstania, wierności, samotności czy śmierci. Nie. Chodzi raczej o walkę, która dokonuje się w wierszu miłosnym, walkę o uznanie lub zniesienie własnej podmiotowości, rozpuszczenie jej w kategoriach społecznych, ekonomicznych, genderowych, wspólnotowych.