Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty polonistyki

15 stycznia 2020

NR 34 (Styczeń 2020)

Relacja z V Uroczystego Kongresu Polonistów i Bibliotekarzy

0 437

Rokrocznie grupa miłośników języka polskiego podejmuje wyzwanie, aby właśnie dla nas, polonistów, bibliotekarzy, nauczycieli, studentów lub prościej – humanistów, stworzyć wydarzenie, które wszystkim tym środowiskom pozwoli spotkać się i dyskutować na temat języka polskiego w jego przeróżnych aspektach. Trzynastu wybitnych prelegentów zabrało głos w sprawach znaczących dla dydaktyków, aby nawigować i pomagać w codziennej pracy nauczyciela.

Dzięki patronatowi Rady Języka Polskiego oraz zaangażowaniu specjalistów z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, ale także metodyków nauczania, redaktorów, aktorów i innych różnych postaci to wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem i urosło do rangi najważniejszego spotkania polonistów w Polsce. W tym roku zaangażowaliśmy się w dyskusję na temat kształcenia funkcji komunikacyjnej języka polskiego wobec przemian technologicznych i cyfryzacji. Temat jest o tyle ważny, że uczniowie rozwijają się w świecie smartfonów, tabletów, konsol do gier i wszechobecnego internetu. Dlatego o technologii trzeba rozmawiać, nie sposób jej już zlekceważyć. Jak pomóc nauczycielom włączyć tablety i internet do nauczania? Jak efektywnie pracować z uczniem, wykorzystując najnowsze metody technologiczne i aplikacje? I w końcu – jak rozmawiać z uczniem, aby zostać zrozumianym i, jakże dziś ważne, zrozumieć język i świat ucznia?
 

POLECAMY


Odpowiedzi na te pytania uzyskać można było, wsłuchując się w wystąpienia prelegentów podczas tegorocznego kongresu. Wydarzeniem otwierającym była dyskusja dotycząca kierunku zmian w języku polskim w przełożeniu na konkretną lekcję języka polskiego. Moderatorem rozmowy był prof. zw. dr hab. Tadeusz Zgółka, językoznawca, przedstawiciel Rady Języka Polskiego przy kolegium PAN. Głos zabrali kolejno dr hab. Michał Rusinek – literaturoznawca, pisarz, tłumacz oraz były sekretarz Wisławy Szymborskiej, prof. zw. dr hab. Halina Zgółkowa – językoznawca, juror Mistrza Mowy Polskiej, redaktor 50-tomowego Praktycznego słownika współczesnej polszczyzny, Barbara Matusiak – nauczyciel praktyk, znana z wcielania do swojej pracy metod interdyscyplinarnych i aktywizujących uczniów, a także redaktor Tomasz Sianecki – dziennikarz radiowy i telewizyjny. Paneliści dyskutowali nad zagadnieniami w konkretnych blokach tematycznych. Pierwszy poruszał kwestię internetu. Pojawiły się głosy o interencie jako o zagrożeniu dla języka, ale także języka w świecie wirtualnej rzeczywistości jako niewykorzystanej szansy i prognozy najbliższych lat dla języka. Drugi blok tematyczny dotyczył mediów i przyszłości polszczyzny w ujęciu języka polskiego jako funkcjonującego w przestrzeni publicznej. Trzeci traktował o literackich hybrydach, przy tej okazji zadano pytanie o zanikanie istniejących już gatunków i o nowe formy literackie, jako możliwość interdyscyplinarnego rozwoju. Ostatni poruszony aspekt mówił o e-podręcznikach jako o nowym rodzaju inspiracji w nauczaniu języka polskiego. 
 

 


Później rozpoczął się cykl wykładów. Bardzo dobrym wprowadzeniem do świata ucznia i rozumienia jego potrzeb okazał się wykład Bartka Chacińskiego – dziennikarza i publicysty, a także członka Rady Języka Polskiego i Akademii Fonograficznej ZPAV, który mówił o zmianach struktur komunikacyjnych języka polskiego wobec współczesnych przemian technologicznych. Dzięki niemu poznaliśmy m.in. mechanizmy tworzenia językowego obrazu świata przez uczniów. Jednym z elementów tego świata są memy – jak porozumieć się z uczniem za pomocą młodzieżowego kodu? O tym właśnie dowiedzieliśmy od Bartka Chacińskiego. Ten temat także doskonale rozwinęła i ukazała z innej st...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy