Dział: Temat numeru

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Magiczna czy demoniczna? O wykorzystaniu sztucznej inteligencji na lekcjach języka polskiego

Temat związany ze sztuczną inteligencją budzi ostatnio wiele emocji. Bywa ona demonizowana, charakteryzowana jako zagrożenie dla bezpieczeństwa cyfrowego, edukacji, a nawet pokoju na świecie. W futurystycznych wizjach jawi się nie jako posłuszny cyfrowy byt wykonujący polecenia człowieka, ale jako humanoidalna świadomość wyłamująca się spod protekcji kreatora – człowieka.

Czytaj więcej

Wesele w maturalnej odsłonie – skuteczne sposoby na zachwyt i przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego

Dramat Stanisława Wyspiańskiego powraca na moich lekcjach języka polskiego co roku. Za każdym razem staram się omawiać go pod innym kątem, zwracając uwagę na cele, potrzeby uczniów, ich możliwości, fascynacje, zainteresowania. Jak zachwycić Wyspiańskim? Nie wiem, ale kiedy posiądę tę tajemną wiedzę, z pewnością poświęcę jej sążnisty artykuł w szacownym piśmie dla polonistów.

Czytaj więcej

Lekcja języka polskiego nie musi być nudna

Lekcja języka polskiego skupiająca się na interpretacji tekstu to niewątpliwie wyzwanie dla każdego polonisty. Z czego to wynika? Ze zmieniającej się rzeczywistości, w której funkcjonują uczniowie. Tempo zmian na świecie, szybki rozwój cywilizacyjny, sytuacja geopolityczna czy jeszcze inne niespodziewane czynniki zewnętrzne powodują, że teksty zawarte w kanonie lektur są anachroniczne i niedostosowane do potrzeb młodych ludzi.

Czytaj więcej

Jak stawać się czułym nauczycielem? 6 kroków do wprowadzenia tutoringu na lekcjach języka polskiego na każdym etapie nauczania

Edukacja to podróż, która może mieć funkcję „terapeutyczną” – tak dla nauczyciela, jak i dla ucznia. Nauczając, uczymy się odkrywać to, co „niewidoczne dla oczu”. Poznajemy siebie i pomagamy uczniom dokonać tego samego – dotrzeć do zakamarków ich własnego „ja”. Jak sprawić, aby lekcje języka polskiego przygotowywały nie tylko do zdania egzaminów zewnętrznych, lecz przede wszystkim do stania się świadomymi dorosłymi? W jaki sposób możemy wprowadzić na swoich zajęciach elementy tutoringu znanego z czołowych międzynarodowych uniwersytetów?

Czytaj więcej

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej

8 lipca br. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023[1]. Opublikowane kierunki realizacji polityki oświatowej państwa zainspirowały mnie i moich studentów filologii polskiej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu (filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) do refleksji nad tym, jak zaplanować pracę na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej w rozpoczynającym się właśnie roku szkolnym.

Czytaj więcej

Teatr – narodowy, publiczny czy powszechny?

Wśród polskich prywatnych teatrów magnackich i wędrownych grup cudzoziemskich, gdy w kolegiach zakonnych działały teatry szkolne, nadciągały do Polski nowe koncepcje, mody i myśli. Wcześniejsze sztuki polskie, zdaniem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, nie pasowały do nowego teatru.

Czytaj więcej

Teatr

„Świat jest teatrem, aktorami ludzie” mówi największy człowiek teatru, Szekspir, w „Jak wam się podoba”. To jest łagodniejsza wersja porównania – w ostrzejszej to teatr jest światem. I tak uważa wielu ludzi teatru.

Czytaj więcej

„Przeżyjemy w teatrze”

Teatr to wciąż towarzyskie święto, coś niezwykłego. Obchody jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce mają na celu nie tylko promocję teatru, ale także przybliżenie go szerszej publiczności na wiele sposobów.
 

Czytaj więcej