Portale społecznościowe w naszym życiu

Akademia rozwoju nauczyciela

Media społecznościowe stały się jednym z elementów naszej codzienności. Warto rozmawiać z uczennicami i uczniami o plusach i minusach tych mediów, dzięki czemu staną się ich bardziej świadomymi użytkownikami.

Z portali społecznościowych korzysta coraz więcej coraz młodszych osób, w tym dzieci. Upowszechnił się internet oraz urządzenia służące do jego obsługi (komputery, smartfony, tablety), dziś dostęp do nich ma zdecydowana większość uczennic i uczniów. Stały się one tak powszechne, że 
o osobach, które nie mają dostępu do internetu czy komputera, mówi się, że są cyfrowo wykluczone.

POLECAMY

W badaniach młodzież deklaruje, że „nie wyobraża sobie życia bez internetu”. Część dorosłych bije z tego powodu na alarm i chce ograniczać młodzieży dostęp do sieci. A jednak taka deklaracja młodych ludzi nie musi wcale oznaczać patologii czy uzależnienia – może być po prostu konstatacją faktu. Naprawdę znaczna część towarzyskiego życia dzisiejszych młodych ludzi toczy się właśnie w internecie – na portalach takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy Ask.fm. W sytuacji, w której cała klasa „spotyka się” na którymś z portali społecznościowych, wymaganie od kogoś z nich, by w tym nie uczestniczył, byłoby w istocie doradzaniem mu, by sam wykluczył się z grupy.

Media społecznościowe są znakiem naszych czasów. Być może moda na nie za jakiś czas przeminie, jednak póki co trwa i dorośli niewiele mogą na to poradzić. To jednak, co możemy i powinniśmy robić, to uświadamiać dzieciom i młodzieży plusy i minusy korzystania z portali społecznościowych, edukować na temat bezpieczeństwa, a także poprawnego („zdrowego”) użytkowania tych mediów – czyli w taki sposób, który będzie sprzyjał ich rozwojowi, a nie go ograniczał.

Zagrożenia płynące z mediów społecznościowych 

Specjalistki i specjaliści zwracają uwagę na zagrożenia płynące z mediów społecznościowych. Najważniejsze z nich to:

  • Zagrożenie uzależnieniem – media elektroniczne, w tym portale społecznościowe, niosą ze sobą niebezpieczeństwo tzw. uzależnienia behawioralnego, czyli uzależnienia od czynności.
  • Niekorzystny wpływ na rozwój społeczny – dzieci i młodzież silnie angażujące się w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI