Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porozmawiaj ze mną – o sztuce wywiadu
Warsztaty szkolne

Artykuły z czasopisma | 5 grudnia 2017 | NR 9
0 1041

Wywiad to nic innego jak rozmowa, a ta – jak przepowiadają ostatnio dziennikarze – powoli umiera. Może właśnie dlatego warto zachęcić swoich uczniów na warsztatach lub w ramach lekcji języka polskiego do rozmawiania, oderwania się od elektroniki i prowadzenia żywego dialogu ze sobą nawzajem. Proponowane zajęcia można wykorzystać w ramach dodatkowych godzin z Karty Nauczyciela, ale świetnie będą funkcjonowały także jako dodatek do omawiania dowolnej lektury (niezależnie od etapu szkolnego, przedstawiony projekt zajęć może się sprawdzić dla każdej lektury szkolnej, ma charakter uniwersalny).

POLECAMY

 

Etap szkolny: 

każdy, w zależności od doboru lektury (przedstawiony konspekt przeznaczony jest dla klas 6 szkoły podstawowej)

Cele ogólne:

Uczestnicy:
• poznają cechy gatunkowe wywiadu,
• zapoznają się z różnymi przykładami wywiadów,
• potrafią znaleźć potrzebne informacje w treści lektury,
• analizują zebrany przez siebie materiał,
• opracowują zebrane informacje,
• ćwiczą umiejętność pracy w grupach

 

Lekcja 1 – Oblicza wywiadu

Cele szczegółowe: 

Uczestnicy:
• poznają cechy gatunkowe wywiadu,
• zapoznają się z różnymi przykładami wywiadów,
• uczą się zasad prowadzenia kulturalnej rozmowy,
• ćwiczą umiejętność pracy w parach

 

Część wstępna:

 • Wyjaśnienie tematu zajęć, określenie celów. 
 • Blok integracyjno-ćwiczeniowy w formie wywiadu: uczestnicy dobierają się w pary (najlepiej w taki sposób, aby osoby w parach słabo się znały lub nie znały się wcale). Ich zadaniem jest wczuć się w rolę dziennikarza i dowiedzieć się jak najwięcej o koledze/koleżance. Po kilkuminutowej rozmowie wszyscy uczestnicy siadają razem, opowiadają kolejno, czego się dowiedzieli, a także dzielą się spostrzeżeniami: co było dla nich najtrudniejsze, co najłatwiejsze, jakie rady daliby osobom przeprowadzającym rozmowę z drugim człowiekiem? Zamiana ról i ten sam schemat: rozmowa z partnerem i wspólne dzielenie się wiedzą i wrażeniami. 
 • Jeśli mamy więcej czasu – w młodszej grupie ćwiczymy przeprowadzanie wywiadu z fantastyczną postacią, np. syrenką, smokiem, jednorożcem, rycerzem. W daną postać wciela się nauczyciel, ale może to być także pomysłowy uczeń, który odpowiada na zadane pytania. W grupach starszych można wcielać się w popularne postaci z filmów czy kultury. Ważne w podsumowaniu ćwiczenia: zwróć uwagę uczniom na formę pytań zamkniętych (zaczynających się od wyrazów: czy, gdzie, kiedy) oraz budowę pytań otwartych, a także na to, o co pytać, by uzyskać wyczerpującą i ciekawą odpowiedź.

Część ogólna:

 • Wyjaśnienie terminu wywiad, podanie cech gatunkowych (załącznik nr 1).
 • Zaprezentowanie przykładów wywiadów i ich analiza (załącznik nr 2).
 • Zebranie wspólnie informacji:

–     czym jest wywiad, 
–     w jakim celu się go przeprowadza, 
–     w jakich mediach go spotykamy, 
–     jakie trudności stawia przed dziennikarzem, 
–    czego wymaga wywiad od dziennikarza,
–     jakie typy pytań wyróżniamy, 
–     jak budujemy pytania?

Część podsumowująca:

 • Zebranie najważniejszych informacji w formie krótkiej notatki lub mapy myśli na tablicy.

Lekcja 2 – Rozmowa z lekturą. Przygotowujemy się do wywiadu z bohaterami książki Tajemniczy ogród

Cele szczegółowe:

Uczestnicy:
• potrafią wyszukiwać informacje w lekturze,
• ćwiczą zbieranie materiału do charakterystyki bohatera literackiego,
• potrafią zadawać ciekawe i poprawnie zbudowane pytania,
• ćwiczą umiejętność pracy w małych grupach

 

Część wstępna:

 • Przedstawienie tematu zajęć, krótkie wprowadzenie do lektury Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett.

Część ogólna:

 • Podzielenie klasy na zespoły czteroosobowe. 
 • Każdy z zespołów losuje jedną postać z lektury, np. Mary, Colin, pani Medlock, pan Craven lub inna postać. 
 • Grupy układają listę pytań, które chciałyby zadać wybranej postaci, po przedstawieniu gotowej listy mają czas na odnalezienie cytatów w książce, które zawierają odpowiedzi na zadane przez nich pytania (ważne, by każdy uczeń miał spisane pytania i zaznaczone odpowiedzi w swoim egzemplarzu lektury).
 • Prezentacja zebranych danych: członkowie grupy na zmianę czytają pytania i cytaty, klasa ocenia trafność odpowiedzi.

Część podsumowująca:

 • Wyciągnięcie wniosków: co udało się najlepiej, co było w zadaniu najłatwiejsze, jakich błędów wystrzegać się na przyszłość, czego nauczyło nas zadanie?

Lekcja 3 – Warsztat pisania – tworzymy wywiad z bohaterem lektury

Cele szczegółowe:

Uczestnicy:
• potrafią wykorzystać zdobytą wiedzę na temat wywiadu w praktyce,
• potrafią poprawnie zredagować wywiad,
• krytycznie podchodzą do zdobytego materiału,
• piszą samodzielnie wywiad

 

Część wstępna:

 • Przypomnienie uczniom, o czym była mowa na poprzednich zajęciach, przedstawienie celu lekcji.

Część ogólna:
Uczniowie na postawie zdobytej wiedzy i zebranych na poprzednich zajęciach materiałów tworzą własny, zwarty, graficznie poprawny wywiad z bohaterem lektury wylosowanym na poprzednich zajęciach. 
Zasady tworzenia pracy: można przekształcać zebrane cytaty tak, by brzmiały jak naturalna odpowiedź na zadane pytanie, można wymyślać dodatkowe pytania, należy jednak trzymać się jedynie faktów zawartych w książce, nie wolno zmyślać. 

Część podsumowująca:
Po zebraniu prac czas na krótki quiz podsumowujący wiedzę na temat wywiadu jako gatunku i charakterystyki bohaterów Tajemniczego ogrodu.
Jeśli znajdziemy czas, można zaprezentować przygotowane przez grupy rozmowy w postaci inscenizowanego wywiadu telewizyjnego. Warto sfilmować efekty pracy i wykorzystać je na zajęciach z inną grupą.

Zadanie domowe – propozycje:

 • Napisz charakterystykę wybranego bohatera lektury Tajemniczy ogród.
 • Napisz wywiad z osobą, która ma ciekawą pasję lub zawód.

Temat wymagający dodatkowych umiejętności: Nagraj lub sfilmuj wywiad z wybraną osobą na dowolny temat.

Załącznik nr 1

Wywiad to rozmowa eksponująca rozmówcę lub określony problem. Przeprowadzający wywiad zadaje pytania w celu uzyskania informacji. To gatunek interakcyjny, oparty na dialogu.
Pamiętaj:
■    Do dobrego wywiadu trzeba się solidnie przygotować.
■    Wywiady zgłębiają określony problem lub prezentują postać rozmówcy.
■    Pytania nie powinny być ogólnikowe, banalne. Planując wywiad, zastanów się, o co będziesz pytał – dowiesz się więcej!
■    Wywiad powinien być jak najbardziej naturalny, spontaniczny.
■    Rozmówca ma prawo do autoryzacji wywiadu.
■    Ostatni głos w wywiadzie warto pozostawić rozmówcy.

Załącznik nr 2

Przykładowe wywiady:

 • Wywiad z Małgorzatą Musierowicz z 1981 r. przeprowadzony przez Rozgłośnię Harcerską //ninateka.pl/audio/rozglosnia-harcerska-czasem-sie-wstydze-rozmowa-z-malgorzata-musierowicz
 • Wywiad z Natalią Klimas, Łukaszem Simlatem i Szymonem Hołownia o serialach telewizyjnych    //www.styl.pl/magazyn/wywiady/news-serialozercy-to-my,nId,1857720, PANI nr 8/2015

Serialożercy to my
Ulubione seriale Polaków

Zarwane noce, moc wzruszeń, a potem... syndrom odstawienia. To nie objawy zgubnego nałogu, ale symptomy znane wszystkim wielbicielom seriali. Takim jak Natalia Klimas, Łukasz Simlat i Szymon Hołownia.


Musi zafurczeć
Sądząc po tytułach, które wymieniłeś w SMS-ach, jesteś prawdziwym serialowym ekspertem.

Łukasz Simlat: Nienawidziłem seriali. Kojarzyły mi się ze „snuciem”, np. przy Przystanku Alaska świetnie mi się zasypiało. Dopiero trzy lata temu ktoś mi polecił The Walking Dead (Żywe trupy) – to rodzaj przypowieści o współczesnej kondycji ludzkiej, niezależnie od obecności na ekranie zombi. Od tego zaczęła się moja miłość do seriali, a właściwie jakiś rodzaj uzależnienia.
Czujesz się uzależniony?
Jak już połknę bakcyla, to nie ma zmiłuj... Potrafię zarwać całą noc. Nie znoszę oglądać seriali po jednym odcinku czy nawet sezonie. Muszę mieć ciągłość, żeby je poczuć, żeby się „udrapać” bohaterami.
Jesteś pożeraczem czy koneserem seriali?
Koneserem. Szkoda mi czasu na coś, co nie wciąga od razu. Jeżeli zobaczę jedną fałszywą scenę w pierwszym odcinku, odkładam tytuł na półkę.
Aktor inaczej ogląda seriale niż przeciętny widz?
Natychmiast wyłapuję skuchy, ale w zagranicznych produkcjach to się rzadko zdarza. Przede wszystkim skupiam się na aktorach. A jak za genialną grą idą jeszcze klimat i świetna dramaturgia zamykająca się w całość (tak jak w Rodzinie Soprano, Breaking Bad, House of Cards, Olive Kitteridge), to jestem uskrzydlony. To, że tacy aktorzy jak Anthony Hopkins czy Kevin Spacey zwracają się w stronę seriali, o czymś świadczy.
Przeczytałem w jakiejś książce anegdotę o Wilhelmim, który wahał się, czy zagrać Nikodema Dyzmę. Mówił: „Nie, w serialu nigdy!”. Zadzwonił reżyser: „Roman, Stuhr się zgadza to grać. Ja chcę ciebie!”. „Stuhr?! To ja mu pokażę, jak to się gra!”. Uważam, że lepiej wystąpić w serialu, mając już znane nazwisko, bo inaczej jest się utożsamianym z jedną postacią.
Pytanie, czy warto?
Dopóki nie „zafurczy” przy jakiejś roli, ludzie cię nie pamiętają. Na przykład mistrz drugiego planu Bryan Cranston w Breaking Bad oczywiście zarobił mnóstwo pieniędzy, zaczął go produkować, a nawet dostał list od Hopkinsa, że takiego aktorstwa ten nigdy w życiu nie widział, ale... Dla mnie już na zawsze będzie Heisenbergiem.
Oglądasz głównie dla relaksu?
Z różnych powodów. Grę o tron – bo lubię „wrzucić się” w bajkę, uciec od rzeczywistości. Olive Kitteridge – dla aktorów i żeby się dowiedzieć czegoś o życiu i o sobie. House of Cards – dla matematycznej układanki, dla Robin Wright i Kevina Spacey’ego. Rodzinę Soprano – bo mnie intryguje przebieg kryminalny i uwielbiam Gandolfiniego. Breaking Bad oglądam również dla genialnego aktorstwa i zaskakujących zwrotów akcji. Każdy serial jest dla mnie zawodową, ale też ludzką przygodą. Nie znoszę takich, które odmóżdżają.
Zawodowe podejście nie przeszkadza ci w emocjonalnym wejściu w serial?
Zawsze wchodzę emocjonalnie, bo pracuję intuicyjnie. Dlatego denerwuję się przy filmach. Nie wiem, czy kibicowałbym Frankowi Underwoodowi 
w House of Cards, gdyby zagrał go mniej doświadczony aktor niż Kevin Spacey. A tak widzę przede wszystkim genialne aktorstwo oraz człowieka, z którym mam czas się utożsamić, zżyć, i martwi mnie to, że muszę teraz rok czekać na czwarty sezon!
Masz poczucie straty, kiedy kończy się serial?
Czuję coś, co nazywam syndromem kolonii: wracasz do domu i co teraz?!
Przygotowując się do roli, sięgasz po seriale?
Wielokrotnie. Patrzę na tytuły na półkach, przypominają mi się jakieś momenty, przeglądam je, analizuję. Oglądam rocznie około 200–250 filmów plus seriale. Oczywiście będę nadal śledził dobre produkcje, ale rodzi się frustracja, bo u nas nie ma na nie szans.
Dlaczego?
Budżet jest sprawą podstawową. Ktoś mi ostatnio opowiedział anegdotę z planu polskiego serialu: w scenariuszu było napisane, że facet wsiada na pokład samolotu, ten startuje, służby typu CBŚ są już na lotnisku, zawracają samolot, on ląduje i mamy spektakularne aresztowanie na płycie lotniska. Wiesz, jak to się skończyło? Na trawniku, z helikopterem, który nawet się nie uniósł, bo nie było pieniędzy na paliwo... I to jest ten hamulec ręczny, który jest zaciągnięty i nie pozwala pofrunąć. A poza tym amerykańscy twórcy w żaden sposób nie ograniczają swojej wyobraźni.
To jest tak świetnie napisane, że aktor może się już tylko od tego odbijać. Oni tam nie boją się też grubszej kreski, np. postać wujka Juniora w charakterystycznych rogowych okularach w Soprano. Wjeżdżam sobie na Sycylii do miasteczka Corleone (!), a nad nim góruje stary zamek, który nazywa się Soprano! Zgubiłem drogę, spotkałem miejscowego, podeszliśmy do małej kafejki, a tam siedzi dziadek w znajomych rogo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy