Korespondencja sztuk

literatura i jej adaptacje

Horyzonty polonistyki

Czy można powiedzieć, że obecna kultura adaptuje sztukę klasyczną? 
Czy istnieje zatem jakiś związek pomiędzy powieścią Solaris Lema a busami komunikacji miejskiej, pochodzącymi z fabryki o nazwie „Solaris”? Czy teatr i film można dziś spotkać w innej odsłonie? Jeśli tak, to jak można wykorzystać ten fakt w poszerzaniu światopoglądu młodzieży? Będziemy przyglądać się nowatorskim pomysłom na sztukę i zastanawiać, jak ją czytać, żeby mogła nas czegoś nauczyć. Poniżej przedstawiono alternatywne propozycje na ciekawe zajęcia.

Film:

Jest to chyba najradykalniejsza forma wędrówki w pewną rzeczywistość, tworzenie fikcyjnej rzeczywistości, ale ta fikcja nie jest jej przeciwieństwem, ona ją wyostrza.

POLECAMY

 

Lalka Bolesława Prusa, stron 864. Bardzo ważny punkt na liście dorobku literatury polskiej. Jednak wydaje się niemożliwe przeczytanie w całości tak opasłego dzieła przez ucznia szkoły ponadgimnazjalnej. „Niemal każda strona tej powieści może dostarczyć tematu maturalnego” – podsumowała polonistka ucząca w liceum, do którego uczęszczałam. Uczeń, zanim pójdzie do biblioteki, sprawdzi w internecie, czy istnieje adaptacja filmowa Lalki, ponieważ społeczeństwo wychowywane na kulturze obrazkowej, audiowizualnej częściej sięga po film niż książkę. 

 

Wyniki badania czytelnictwa przeprowadzonego dla Biblioteki Narodowej przez TNS Polska w listopadzie 2015 roku wykazują, że aż 63% ankietowanych nie przeczytało w ciągu roku żadnej książki. 

 

Nasza tradycja kulturalna stworzyła kontekst sytuowania filmu w bliskim sąsiedztwie literatury. Idąc za Marylą Hopfinger – od początków kinematografii panuje pogląd, że „film jest swoistą filią literatury, ale z mniejszymi możliwościami ekspresyjnymi i znaczeniowymi”3. Pojawiła się również teza, że film wraz z radi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI