Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polski w praktyce

18 grudnia 2017

NR 19 (Lipiec 2017)

Powieść to rodzaj filmu
Część 3

318

Powieść to rodzaj filmu, ale i film to rodzaj powieści. Chodzi mi o to, że obydwa światy cały czas wzajemnie się inspirują, szukając nowych sposobów na pozyskiwanie uwagi odbiorców. Dobrym przykładem jest transmedialność czy multimedialność narracji, która oznacza opowiadanie historii przy wykorzystaniu różnych środków komunikacji.

Chcecie zaintrygować swoich odbiorców, mocniej ich pobudzić? Wpuśćcie do swoich tekstów media!

Matrix

Pamiętacie kultową serię braci Wachowskich?

Henry Jenkins, słynny badacz kultury popularnej, wprowadził przed laty pojęcie „opowieści transmedialnej” (ang.transmediastorytelling), która – jak pisał „(…) rozwija się na różnych platformach medialnych, a każdy tekst stanowi wyróżniającą się i ważną część całości”. Dopowiadał dalej: „W idealnej formie opowiadania transmedialnego każde medium porusza się w sferze, w której jest najlepsze tak, aby historia mogła zostać wprowadzona w filmie, a rozwinięta przez telewizję, powieści i komiksy. Jej świat może być eksplorowany w grze komputerowej lub doświadczany jako jedna z atrakcji w parku rozrywki”.

W efekcie, kto chce zrozumieć fabułę, motywacje bohaterów, ujrzeć świat przedstawiony w całej jego rozciągłości, musi bardziej się zaangażować i przeszukać z rosnącą ekscytacją owe platformy: komiksy, gry, filmiki, fora, blogi. Lektura staje się wówczas bardzo emocjonującą przygodą, przedsięwzięciem niemalże detektywistycznym: przemierzamy kolejne kanały napędzani ciekawością.

Według Jenkinsa Matrix stanowi przełom w historii filmu, bo to pierwsza taka multimedialna konstrukcja, która odniosła niesamowity sukces komercyjny: Matrix Reaktywacja zarobił podobno134 mln dolarów podczas pierwszych czterech dni wyświetlania.

Literackie eksperymenty z mediami

Ale jak to się ma do naszych warsztatów twórczego pisania?

Po pierwsze, literaci od dawna eksperymentują z mediami w swoich książkach i tym samym ciekawie je wzbogacają formalnie – przykłady za chwilę.

Po drugie, odwołanie się do poetyki nowych czy modnych mediów zwiększa atrakcyjność naszej opowieści. Media elektryzują przecież publiczność. Przywołajmy bestseller Janusza Leona Wiśniewskiego...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy