Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polski w praktyce

18 grudnia 2017

NR 19 (Lipiec 2017)

Powieść to rodzaj filmu
Część 3

0 196

Powieść to rodzaj filmu, ale i film to rodzaj powieści. Chodzi mi o to, że obydwa światy cały czas wzajemnie się inspirują, szukając nowych sposobów na pozyskiwanie uwagi odbiorców. Dobrym przykładem jest transmedialność czy multimedialność narracji, która oznacza opowiadanie historii przy wykorzystaniu różnych środków komunikacji.

Chcecie zaintrygować swoich odbiorców, mocniej ich pobudzić? Wpuśćcie do swoich tekstów media!

Matrix

Pamiętacie kultową serię braci Wachowskich?

Henry Jenkins, słynny badacz kultury popularnej, wprowadził przed laty pojęcie „opowieści transmedialnej” (ang.transmediastorytelling), która – jak pisał „(…) rozwija się na różnych platformach medialnych, a każdy tekst stanowi wyróżniającą się i ważną część całości”. Dopowiadał dalej: „W idealnej formie opowiadania transmedialnego każde medium porusza się w sferze, w której jest najlepsze tak, aby historia mogła zostać wprowadzona w filmie, a rozwinięta przez telewizję, powieści i komiksy. Jej świat może być eksplorowany w grze komputerowej lub doświadczany jako jedna z atrakcji w parku rozrywki”.

W efekcie, kto chce zrozumieć fabułę, motywacje bohaterów, ujrzeć świat przedstawiony w całej jego rozciągłości, musi bardziej się zaangażować i przeszukać z rosnącą ekscytacją owe platformy: komiksy, gry, filmiki, fora, blogi. Lektura staje się wówczas bardzo emocjonującą przygodą, przedsięwzięciem niemalże detektywistycznym: przemierzamy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy