Jednym z ważniejszych tekstów omawianych z młodzieżą jest Lalka Bolesława Prusa. Opowieść o wewnętrznym rozdarciu, walce z wykluczeniem i wielkiej, niespełnionej miłości aż prosi o to, by spróbować ubrać ją w ramy komiksowe. Tyle w niej wątków i historii. Łatwo się zgubić, ale też łatwo znaleźć element, z którym można się utożsamiać.
POLECAMY
Narysuj to!
Kiedy opowiadam o tworzeniu komiksów, czasami spotykam się z wątpliwością: czy takie działania mają sens? Część nauczycieli boi się zamiany tradycyjnych metod pracy na takie, które wymagają od ucznia nie tylko wiedzy, lecz także pewnych umiejętności. W przypadku komiksu mamy do czynienia z dokonywaniem przekładu intersemiotycznego. Jeden rodzaj tekstu kultury zamieniamy na inny. Jest to szczególnie istotne w tym momencie, gdy powtarzamy z uczniami pewne partie materiału. Nie wystarczy posiadać informacji, trzeba umieć je konstruktywnie wykorzystać.
Kiedy podejmiemy decyzję o wykorzystaniu takiej formy pracy, przychodzi czas na wybór metody pracy. Do najprostszych należy oczywiście wykonanie komiksu za pomocą prostych materiałów kreślarskich (ołówka, pisaków, kredek). I choć może się okazać, że młodzi ludzie stwierdzą, że nie potrafią rysować, nie warto traktować tych słów poważnie. Zwykle w takich momentach podkreślam, że kunszt plastyczny nie podlega ocenie. Ważniejsze jest, by uczniowie podjęli trud i zmierzyli się z zadaniem.
Zanim licealiści przystąpią do pracy, warto pr...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Polonistyka"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!