Tutoring w ćwiczeniach

Akademia rozwoju nauczyciela

Filozofia dialogu, którą zawsze lubię wspominać, kiedy myślę o spotkaniu tutor–tutti, wskazuje na cztery fundamenty relacji. To po pierwsze prawdziwość osoby – otwartość i szczerość, jaką okazują sobie strony. Poza tym niezbędne są zaangażowanie i empatia. Na koniec należy dodać, że potrzebny jest pewien rodzaj miłości, którą możemy scharakteryzować jako uniwersalne uczucie do każdego człowieka. Może brzmi to trochę egzaltowanie, jednak wymienione tu składniki relacji dają naszemu podopiecznemu poczucie komfortu i przekonanie o akceptacji, dzięki czemu może on realizować zamierzone cele.

Dobre zasady tutoringu określają liczbę spotkań i cel, do jakiego dążymy. Dlatego warto opisać ten proces na przykładowych ćwiczeniach, które tutti wykonuje na kolejnych etapach procesu: na starcie, gdy rozpoczynamy pracę, umawiamy się na liczbę spotkań, ich częstotliwość, tworzymy kontrakt na temat naszych relacji, określamy problem i cel tutoringu. Na drugim etapie – kiedy prowadzimy proces realizacji, na trzecim etapie – kiedy uczeń nie odnosi sukcesów lub spada jego motywacja do pracy. Na ostatnim, czwartym, kiedy dobiegamy do mety – osiągamy cel lub, w pesymistycznej wersji, nie osiągamy celu, ale wyciągamy wnioski co do własnych zasobów i ograniczeń, dokonujemy samopoznania, dzięki któremu możemy wprowadzić zmiany w przyszłości. 

POLECAMY

Etap 1: start 

Na pierwszym etapie pracy warto wspólnie określić problem. Nauczyciel może np. przygotować zestaw pytań i ułożyć je w tabeli, którą najpierw samodzielnie wypełnia uczeń, a następnie wspólnie omawiają odpowiedzi. W procesie identyfikacji problemu może pomóc tabela 1.
 

Tabela 1.
Identyfikacja problemu
Pytania Odpowiedzi
Jaki jest najważniejszy problem, który chcę rozwiązać?                                                                                                         
Co mogłoby przynieść trwałą zmianę, która polepszy moją sytuację?  
Jakie są trudności w pokonaniu tego problemu?  
Jakie mam zasoby/siły/moce, dzięki którym mogę pokonać problem?  


Po określeniu problemu dobrze też zastanowić się wspólnie nad celem spotkań tutorskich, który powinien być zgodny z dobrymi praktykami SMART: pro...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI