Teatr, który się wtrąca ... w edukację szkolną

Horyzonty polonistyki

Wizyta w Teatrze Narodowym to w 2015 r. rzecz obowiązkowa. W większości miast polskie teatry przeżyją zapewne oblężenie wycieczek szkolnych. Tym bardziej, że zapowiada się rok klasyki z Wyspiańskim, Słowackim i Mickiewiczem na czele.

Warszawie 29 stycznia odbyła się premiera Wesela w Teatrze Polskim w reż. Krzysztofa Jasińskiego; Teatr Narodowy planuje Kordiana i Dziady w reżyserii Eimuntasa Nekrosiusa, Pana Tadeusza w inscenizacji Piotra Cieplaka oraz Opowieści brazylijskie według opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Marcina Hycnara; Wrocławski Teatr wystawi Niewidzialnego chłopca Tymoteusza Karpowicza w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, a Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Kordiana Juliusza Słowackiego w reż. Piotra Szczerskiego, z muzyką Zygmunta Koniecznego. Będzie zatem 
w czym wybierać jeszcze i w przyszłym sezonie. I te tradycyjne, i te współczesne, kontrowersyjne inscenizacje przyciągną do teatru setki widzów – mus to mus, rocznica zobowiązuje.

POLECAMY

Mając na uwadze szereg okolicznościowych propozycji teatralnych, warto dokładniej zagłębić się w nowe propozycje teatrów publicznych. Misja, dialog, obywatelska postawa, edukacja to coraz częstsze hasła teatralne. Idee te kojarzą się już nie tylko z dość ekstrawaganckimi i kontrowersyjnymi przedstawieniami Krzysztofa Warlikowskiego (Teatr Nowy w Warszawie) czy Grzegorza Jarzyny (TR Warszawa), ale mają otwartą drogę do publicznych, miejskich instytucji.

W sez...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI