Poniżej chciałabym przedstawić wypróbowane przeze mnie sposoby na powtórki z lektur, nierzadko oparte o znane metody nauczania, tyle że tu ukierunkowane na dzieło literackie. W moim odczuciu każda z opisanych metod zmusza do intensywnego myślenia, pomaga w nauce argumentacji i w selekcjonowaniu posiadanej już wiedzy.
POLECAMY
Krzyżówka motywów
Lubię „bawić się” z uczniami w tworzenie schematu, który nazywamy krzyżówką motywów. To zwyczajna burza mózgów, w której liczą się pierwsze skojarzenia. Sięgamy po dowolną lekturę – np. Krzyżaków – i wypisujemy pojawiające się w niej motywy, wszystkie, jakie przyjdą uczniom do głowy (w razie wątpliwości pomysłodawca proszony jest o uzasadnienie wyboru), np. porwanie, zazdrość, ojciec, zemsta, walka, rycerz, miłość, dziecko, zdrada, śmierć. Następnie wybieramy jeden motyw – np. dziecko – i wypisujemy wszystkie lektury, które ten motyw zawierają, a więc m.in.: Przygody Hucka, Opowieść wigilijna czy Opowieści z Narnii. Oczywiście rozmawiamy przy okazji, jak w danym dziele realizowane są poszczególne motywy.
Należy przemyśleć, jak najlepiej zorganizować przestrzeń w zeszycie i na tablicy. Najciekawiej prezentuje się właśnie krzyżówka pokazująca, jak hasła (tytuły i motywy) przecinają się pionowo i poziomo. Sprawdza się w tej sytuacji kartka większego formatu, którą można wkleić do zeszytu.
Zagrajmy w Story Cubes
Czasami...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Polonistyka"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!