Powtarzanie jest matką… prac pisemnych

Powtórki, które zdają egzamin

Akademia rozwoju nauczyciela

Choć uczymy się dla życia, nie dla szkoły, uczeń jest rozliczany z umiejętności pisania dłuższych form wypowiedzi. Przed ważnym sprawdzianem czy też przed egzaminem musi on sobie także przypomnieć treść lektur. Można podejść do tego w sposób tradycyjny, np. kazać uczniom przepisywać do zeszytu streszczenia dawno omówionych dzieł (pewnie będzie to hołd oddany internetowym brykom – zawsze jednak w głowie coś zostanie…) lub też zapowiedzieć test sprawdzający wiedzę o rozmaitych szczegółach, które w zasadzie nie bardzo się uczniowi przydadzą, jednak zmuszą go do pochylenia się nad utworem.

Poniżej chciałabym przedstawić wypróbowane przeze mnie sposoby na powtórki z lektur, nierzadko oparte o znane metody nauczania, tyle że tu ukierunkowane na dzieło literackie. W moim odczuciu każda z opisanych metod zmusza do intensywnego myślenia, pomaga w nauce argumentacji i w selekcjonowaniu posiadanej już wiedzy.

POLECAMY

Krzyżówka motywów

Lubię „bawić się” z uczniami w tworzenie schematu, który nazywamy krzyżówką motywów. To zwyczajna burza mózgów, w której liczą się pierwsze skojarzenia. Sięgamy po dowolną lekturę – np. Krzyżaków – i wypisujemy pojawiające się w niej motywy, wszystkie, jakie przyjdą uczniom do głowy (w razie wątpliwości pomysłodawca proszony jest o uzasadnienie wyboru), np. porwanie, zazdrość, ojciec, zemsta, walka, rycerz, miłość, dziecko, zdrada, śmierć. Następnie wybieramy jeden motyw – np. dziecko – i wypisujemy wszystkie lektury, które ten motyw zawierają, a więc m.in.: Przygody Hucka, Opowieść wigilijna czy Opowieści z Narnii. Oczywiście rozmawiamy przy okazji, jak w danym dziele realizowane są poszczególne motywy.

Należy przemyśleć, jak najlepiej zorganizować przestrzeń w zeszycie i na tablicy. Najciekawiej prezentuje się właśnie krzyżówka pokazująca, jak hasła (tytuły i motywy) przecinają się pionowo i poziomo. Sprawdza się w tej sytuacji kartka większego formatu, którą można wkleić do zeszytu. 

Zagrajmy w Story Cubes

Czasami...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI